Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: List gończy za Ryszardem F., ps. Fryzjer

0
Podziel się:

Wrocławski sąd okręgowy wydał decyzję o wystawieniu listu gończego za
Ryszardem F., ps. Fryzjer, oskarżonym w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej. Mężczyzna
uchyla się od badań lekarskich, które miały zdecydować, czy może uczestniczyć w procesie.

Wrocławski sąd okręgowy wydał decyzję o wystawieniu listu gończego za Ryszardem F., ps. Fryzjer, oskarżonym w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej. Mężczyzna uchyla się od badań lekarskich, które miały zdecydować, czy może uczestniczyć w procesie.

Jak powiedział PAP we wtorek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski, sąd już wcześniej wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu na miesiąc Ryszarda F., jednak policjanci, którzy mieli go zatrzymać, poinformowali, że nie przebywa on w swoim miejscu zamieszkania. "Stąd decyzja o wydaniu listu gończego, który pozwala rozszerzyć poszukiwania na cały kraj" - poinformował rzecznik.

Proces dotyczący korupcji w piłce nożnej od ponad pół roku nie może się rozpocząć, ponieważ nie ma opinii lekarskiej na temat zdrowia Ryszarda F. - głównego oskarżonego w sprawie. Był on wielokrotnie wzywany na badanie przez biegłych, którzy mieli ustalić, czy może uczestniczyć w procesie. Na ostatni z wyznaczonych terminów - 28 lipca - nie stawił się.

Na ławie oskarżonych w sumie ma zasiąść 38 osób. Oprócz Ryszarda F., m.in. b. działacze PZPN Wit Ż. i Henryk K., a także piłkarze, m.in. b. piłkarz Lecha Poznań Piotr R., działacze piłkarscy, sędziowie m.in. sędzia międzynarodowy Grzegorz G. i obserwatorzy PZPN.

W sumie akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 114 osób, z których aż 48 zdecydowało dobrowolnie poddać się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części.

Według prokuratury "Fryzjer" założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za "ustawianie" wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ok. 600 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia.(PAP)

mic/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)