Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Malarstwo Hermanna Wiehla na wystawie w Muzeum Miejskim

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt obrazów niemieckiego klasyka modernizmu Hermanna Wiehla -
przedstawiających przede wszystkim pejzaże i martwą naturę - można od piątku zobaczyć na wystawie w
Muzeum Miejskim Wrocławia.

Kilkadziesiąt obrazów niemieckiego klasyka modernizmu Hermanna Wiehla - przedstawiających przede wszystkim pejzaże i martwą naturę - można od piątku zobaczyć na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia.

Hermann Wiehl (1900-1978) był do niedawna artystą niemal zupełnie nieznanym odbiorcom i krytykom sztuki. "Kilka lat temu jego twórczość odkrył jeden z niemieckich marszandów, który nadał nowy bieg historii o malarzu - samouku, którego cenili najważniejsi europejscy artyści międzywojenni" - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.

Na wrocławskiej ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt obrazów Wiehla. To przede wszystkim pejzaże przedstawiające widoki z okolic Szwarcwaldu oraz Jeziora Bodeńskiego. Oprócz tego można zobaczyć autoportrety niemieckiego artysty oraz obrazy przedstawiające martwą naturę.

Organizatorzy wystawy charakteryzując twórczość Wiehla wskazują, że jego pierwsze prace odznaczały się łagodną techniką i kolorem. "Później zdecydowanie od tego odchodził zwracając się ku ekspresyjnej kondensacji i walorom abstrakcyjnym. Pejzaże o kontrastowej kolorystyce, powstawały głównie w oparciu o zdecydowaną interpretację kubistyczną" - podała Pluta.

Hermann Wiehl urodził się w Nussbach w Szwarcwaldzie. W 1925 r. założył własną firmę zajmującą się produkcją miodu. Pod koniec lat 20. nawiązał kontakt z Hermannem Anselmentem późniejszym profesorem w Akademii Sztuki w Norymberdze i Otto Dixem wybitnym artystą związanym z nurtem Nowe Rzeczowości w Dreźnie, aby pobierać u nich nauki rysowania i malowania.

Od 1943 r. Wiehla obowiązywał zakaz wystawiania i sprzedaży swoich prac nie zgodnych z ideologiczną doktryną estetyczną istniejącą w nazistowskich Niemczech. Dopiero po wojnie po raz pierwszy wziął udział w wystawie grupowej. Do połowy lat 50. dużo podróżował po Europie. Zawarł znajomość z wieloma artystami m.in. Pablem Picasso, Fernandem Legerem oraz Maxem Billem. Wiehl zmarł w St. Georgen w Szwarcwaldzie w 1978 r.

Wystawę można zwiedzać do 22 sierpnia.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)