Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Maria i Lech Kaczyńscy patronują bulwarowi

0
Podziel się:

Bulwar nad Odrą we Wrocławiu od poniedziałku nosi imię Marii i Lecha
Kaczyńskich. Z inicjatywą nadania bulwarowi imienia zmarłej pary prezydenckiej wystąpili związkowcy
z "Solidarności" i władze samorządowe.

bEDzaqdh

Bulwar nad Odrą we Wrocławiu od poniedziałku nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Z inicjatywą nadania bulwarowi imienia zmarłej pary prezydenckiej wystąpili związkowcy z "Solidarności" i władze samorządowe.

W trakcie uroczystości prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przypominając życiorysy pary prezydenckiej, podkreślił ich "niewątpliwą i autentyczną troskę o losy Polski i obywateli". Mówił też o wzorowym małżeństwie i miłości Marii i Lecha Kaczyńskich.

"Dla niektórych Lech Kaczyński był postacią kontrowersyjną, ale dla mnie był niekłamanym autorytetem" - podkreślił Dutkiewicz.

bEDzaqdj

Bulwar nazwany imieniem Kaczyńskich znajduje się pomiędzy mostami Grunwaldzkim i Pokoju.

"Cieszę się, że Wrocław, jako drugie duże miasto w kraju po Sopocie, nazywa przestrzeń publiczną imieniem tak wybitnych ludzi. (...) Brakuje nam Lecha Kaczyńskiego, szczególnie teraz, gdy deptane są prawa pracownicze i wszystkie ideały +Solidarności+ z lat 80-tych" - powiedział przewodniczący dolnośląskiej "Solidarności" Kazimierz Kimso.

Na uroczystości zabrakło córki Marii i Lecha Kaczyńskich, Marty. List od niej odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Dawid Jackiewicz. Marta Kaczyńska podziękowała wrocławianom za upamiętnienie swoich rodziców, którzy - jak podkreślała - całe swoje życie poświęcili służbie Polsce.

Jackiewicz zaznaczył z kolei, że Lech Kaczyński cenił i wspierał Wrocław m.in. w staraniach o Expo. "Wielokrotnie gościł tutaj z wykładami i w oficjalnych delegacjach, jako głowa państwa. Dlatego nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy warto prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę uhonorować nadaniem ich imienia temu bulwarowi" - dodał poseł.

bEDzaqdp

W uroczystości uczestniczyli posłowie i senatorowie, władze wojewódzkie i samorządowe, związkowcy oraz licealiści z XVII LO, którzy przed czterema laty gościli prezydenta na wykładzie w swej szkole.

Maria i Lech Kaczyńscy zginęli w katastrofie samolotowej w Rosji pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie było 96 osób, w tym m.in. dowódcy polskiej armii, parlamentarzyści, członkowie stowarzyszeń kombatanckich, duchowni. Udawali się na odchody rocznicy mordu na polskich oficerach, dokonanego przez NKWD w czasie II wojny światowej. (PAP)

ros/ as/

bEDzaqdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)