Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: "Miłość po łotewsku" zakończy festiwal "Świat miejscem prawdy"

0
Podziel się:

"Miłości po łotewsku" w reż. Alvisa Hermanisa to ostatni spektakl
prezentowany w ramach trwającego od trzech miesięcy we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu
Teatralnego "Świat miejscem prawdy". Sztuka zostanie pokazana w sobotni i niedzielny wieczór.

"Miłości po łotewsku" w reż. Alvisa Hermanisa to ostatni spektakl prezentowany w ramach trwającego od trzech miesięcy we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy". Sztuka zostanie pokazana w sobotni i niedzielny wieczór.

Hermanis wyreżyserował "Miłości po łotewsku" w 2006 r., jednak spektakl w Polsce będzie pokazywany po raz pierwszy. To opowieść o poznawaniu ludzi przez anonse towarzyskie, o pragnieniu kochania i czasach, kiedy samotność staje się coraz powszechniejsza. "Kochankowie z różnych warstw społecznych i grup wiekowych spotykają się, zakochują, kłócą się i rozstają. Obserwujemy wyimki z pięćdziesięciu biografii, dowiadujemy się wiele o Łotwie i miłosnych tęsknotach Łotyszy, a gdy spektakl dobiegnie końca, jesteśmy zdziwieni, że wszystkie postacie zagrało zaledwie pięciu aktorów" - opisuje fabułę sztuki Monika Łuczkowska z biura prasowego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Materiał do sztuki zgromadzili aktorzy Teatru Nowego z Rygi. Były to ogłoszenia matrymonialne, listy oraz autentyczne opowieści zebrane podczas spotkań i wywiadów z Łotyszami.

Polska premiera spektaklu Hermanisa odbędzie się w sobotni wieczór w Centrum Kongresowym przy wrocławskiej Hali Stulecia. Kolejny pokaz spektaklu zaplanowano na niedzielę.

Sztuka jest ostatnim przedstawieniem pokazywanym w ramach trwającego od trzech miesięcy we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy". Impreza jest związana z realizowanym we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego programem "Masters in Residence". W ramach tego przedsięwzięcia od 2010 r. do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają znani twórcy teatru europejskiego, aby realizować tu swoje projekty.

Wydarzeniem tegorocznej edycji imprezy była m.in. premiera polskiej wersji przedstawienia "Mauzer" w realizacji greckiego reżysera Theodorosa Terzopoulosa. Zaprezentowano również spektakl przygotowany przez Eugenia Barbę i legendarny duński Odin Teatret. Nie zabrakło także przedstawień związanego z Instytutem Grotowskiego wrocławskiego Teatru ZAR. Grupa ta przygotowała też serię spotkań i warsztatów poświęconych dziedzictwu muzycznemu Ormian.

Oprócz tego w ramach festiwalu odbywały się zajęcia seminaryjne i laboratoria prowadzone przez wybitnych twórców teatralnych - Rosjanina Anatolija Wasiljewa czy Ludwika Flaszena, współzałożyciela legendarnego Teatru Laboratorium. (PAP)

pdo/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)