Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: "Miłosz po amerykańsku"- fotografie poety z prywatnych zbiorów

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających prywatne życie Czesława Miłosza
można oglądać od czwartku w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Ekspozycję w czwartek
obejrzał ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających prywatne życie Czesława Miłosza można oglądać od czwartku w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Ekspozycję w czwartek obejrzał ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej można zobaczyć fotografie wykonane w latach 70. i 80. XX w. przez brata noblisty Andrzeja Miłosza. To zdjęcia przedstawiające poetę m.in. podczas spacerów na wzgórzu Grizzly Peak, w Berkeley, gdzie Miłosz miał swój dom.

Druga cześć ekspozycji składa się z amatorskich zdjęć wykonanych przez mieszkającego w Chicago poetę Adama Lizakowskiego. Poznał on Miłosza w latach 80. Są to fotografie przedstawiające poetę w ogrodzie, na ulicy czy w księgarni, ale również zdjęcia z wieczorów autorskich, które Miłosz spędzał wraz z Susan Sontag czy Josifem Brodskim.

W czwartek wystawę zwiedził ambasador USA w Polsce Lee Feinstein. W rozmowie z PAP dyplomata podkreślał, że w USA Miłosz jest postrzegany jako postać formatu międzynarodowego. "Jest uwielbiany za literaturę, za to co stworzył i jest powszechnie znany. Jednak oprócz tego, że jest uznawany za wielkiego artystę, jest również znany z tego, że szerzył prawa człowieka i wielu Amerykanom pomógł zrozumieć jak należy definiować je w XX w."- powiedział ambasador.

Pytany o samą wystawę, Feinstein odparł, że dokumentuje ona rzeczywisty udział Miłosza w części kulturowego fermentu jaki przetoczył się przez Berkeley w latach 70. i 80.

Ekspozycję "Miłosz po amerykańsku" można zwiedzać do końca września. (PAP)

pdo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)