Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Minister kultury zainaugurował Noc Muzeów

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zainaugurował Noc Muzeów we wrocławskim
Pałacu Królewskim, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Podkreślił, że w tym wielkim
przedsięwzięciu biorą udział nie tylko placówki muzealne, ale stadiony, teatry czy ministerstwa.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zainaugurował Noc Muzeów we wrocławskim Pałacu Królewskim, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Podkreślił, że w tym wielkim przedsięwzięciu biorą udział nie tylko placówki muzealne, ale stadiony, teatry czy ministerstwa.

"To nie tylko Noc Muzeów, ale także noc kultury, w trakcie której możemy się pochwalić tym, co mamy najcenniejsze w naszych zbiorach. To pewien fenomen, który pokazuje, że zapotrzebowanie na uczestnictwo w kulturze jednak się rozwija. Zmieniają się też muzea. Przez wiele lat ich najważniejszym celem było gromadzenie zbiorów, prezentowanie eksponatów było na dalszym planie, ale teraz mamy równowagę" - mówił Zdrojewski.

W sobotę w Muzeum Historycznym zwiedzający mogli zobaczyć wystawę "1000 lat Wrocławia" oraz wziąć udział w loterii fantowej. Z kolei jedną z największych atrakcji Nocy Muzeów we wrocławskim Muzeum Narodowym jest wystawienie "Portretu Infantki Małgorzaty Teresy" pędzla Velazqueza z lat 50. XVII w., wypożyczonego z wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki.

Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprosiło amatorów nocnego zwiedzania na wystawę "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander". Ekspozycja obejmuje ponad 60 dzieł sztuki ze zbiorów hiszpańskiej Fundacji Santander, w tym prace Cranacha Starszego, El Greca, Rubensa, Picassa i Miro.

"Etniczne Opowieści Muzealnej Nocy" to propozycja Muzeum Etnograficznego; zwiedzający mogli wysłuchać koncertu Jose Torresa i Terni Romani Bacht, a najmłodszym zaproponowano bajki i baśnie m.in. z folkloru Karaimów, Ormian, Tatarów, Łemków i Romów. Otwarte zostały również wystawy "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość", "Tradycyjne święta chińskie" i "Współczesne malarstwo chińskie Gongbi".

Temat przewodni wydarzeń we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji to łączność, komunikacja i informatyka. Przy organizacji Nocy Muzeów placówka współpracowała z 10. Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia oraz 1. Brzeską Brygadą Saperów. Na dziedzińcu Poczty Głównej wystawiono m.in. wojskowy wóz transmisyjny, robota saperskiego oraz strój saperski.

We wrocławskim Arsenale swoje pokazy przygotowały grupy rekonstrukcyjne, prezentujące uzbrojenie i szyki bojowe od X w. do czasów współczesnych. Otwarta dla zwiedzających została także wystawa archeologiczna "Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku", ukazująca potęgę miasta w XVI w.

W sobotę oprócz muzeów otwarty dla zwiedzających został także wrocławski Dworzec Główny PKP. Swoje bramy w Noc Muzeów otworzył również wybudowany specjalnie na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Stadion Miejski. Zwiedzający mogli obejrzeć trybuny obiektu i przespacerować się otaczającą piłkarską arenę esplanadą.

Po raz piąty w Noc Muzeów w stolicy Dolnego Śląska włączył się także wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć m.in. zamknięte na co dzień archiwa, zapoznać się z wystawą o historii armii generała Władysława Andersa oraz obejrzeć film dokumentalny poświęcony niedźwiedziowi Wojtkowi, adoptowanemu przez żołnierzy II Korpusu Polskiego.

W trakcie wrocławskiej Nocy Muzeów otwartych zostało ok. 40 placówek wystawienniczych.(PAP)

mic/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)