Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Muzeum Narodowe prezentuje zakupione w tym roku dzieła

0
Podziel się:

Rzeźba Pawła Althamera, szkła barokowe oraz porcelana z wytwórni w Miśni to
niektóre z dzieł zakupionych w tym roku przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Od czwartku nowe nabytki
placówki można zobaczyć na specjalnej wystawie.

Rzeźba Pawła Althamera, szkła barokowe oraz porcelana z wytwórni w Miśni to niektóre z dzieł zakupionych w tym roku przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Od czwartku nowe nabytki placówki można zobaczyć na specjalnej wystawie.

Rzeźbę Althamera zatytułowaną "Baerbel" zwiedzający mogą zobaczyć na stałej ekspozycji "Polska sztuka współczesna" - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów. "Baerbel" to jedna z figur pokazanych na wystawie zatytułowanej "Almech", którą zorganizowało Deutsche Guggenheim Museum w Berlinie na przełomie 2011 i 2012.

W tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu kupiło również jedenaście porcelanowych naczyń, które wzbogaciły znajdującą się w zbiorach placówki kolekcję wyrobów ceramicznych pochodzących ze Śląska lub z nim tematycznie związanych. Zakupione eksponaty pochodzą z fabryki Carla Kristera w Wałbrzychu oraz zakładów w Miśni, Berlinie i Moabicie. Powstały w XIX w., a zdobiące jej miniatury przedstawią m.in. zabytki wrocławskiej i dolnośląskiej architektury.

W tym roku muzeum zakupiło również szkła artystyczne z okresu baroku i klasycyzmu. To między innymi pucharek pochodzący z połowy XVIII w. z dekoracją inspirowaną sztuką Dalekiego Wschodu, który powstał najprawdopodobniej w pracowni mistrza Schneidera w Cieplicach. Do zbiorów Muzeum Narodowego trafiły także dwie czarki na słodycze, które wykonano w hucie Preusslerów w Weissbach w okolicach Szklarskiej Poręby.

Porcelanę i szkła artystyczne można zobaczyć na specjalnie zaaranżowanej wystawie w muzealnym skarbcu. Będzie ona czynna do 29 września.

Łącznie zakupione w tym roku eksponaty kosztowały niemal 340 tys. zł. Zakupów udało się dokonać dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)