Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Muzeum Poczty i Telekomunikacji świętuje 90-lecie

0
Podziel się:

Wystawa fotografii dokumentujących historię wrocławskiego Muzeum Poczty i
Telekomunikacji, 18-kilometrowa podróż dyliżansu oraz festiwal listów, to część atrakcji
przygotowanych z okazji obchodów 90-lecia placówki.

Wystawa fotografii dokumentujących historię wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji, 18-kilometrowa podróż dyliżansu oraz festiwal listów, to część atrakcji przygotowanych z okazji obchodów 90-lecia placówki.

Obchody zainauguruje 2 września wystawa plenerowa "Muzeum Poczty i Telekomunikacji - 90 lat". Na wrocławskim Rynku obok zdjęć prezentujących wrocławskie dzieje muzeum zostaną również pokazane fotografie dokumentujące najstarszą historię tej placówki muzealnej - okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to siedziba muzeum znajdowała się w Warszawie.

Oprócz tej ekspozycji w ramach obchodów 90-lecia w muzeum będzie można zobaczyć jeszcze dwie inne wystawy.

W dwa wrześniowe weekendy zwiedzającym udostępniona zostanie wystawa "Detefon - kamień milowy w radiofonizacji Polski", na której zostaną pokazane zabytkowe radioodbiorniki detektorowe typu "detefon". Ta ekspozycja wpisuje się również w organizowane po raz 19. Europejskie Dni Dziedzictwa.

Z kolei 30 września zostanie otwarta wystawa "Filateliści - Wrocławianie i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji". Na ekspozycji zostaną zaprezentowane fragmenty filatelistycznych zbiorów trzech wrocławskich kolekcjonerów: Macieja Miszczaka, Adama Więcka i Tadeusza Nowego.

Interesującym akcentem obchodów jubileuszu będzie również 18-kilometrowa podróż dyliżansu zaprzęgniętego w konie. Dyliżans wyruszy spod budynku muzeum do Galowic, gdzie znajduje się Muzeum Parowozów.

Dużą imprezę przygotowano również dla najmłodszych. Będą oni mogli wziąć udział w festiwalu listów, podczas którego poznają techniki czerpania papieru oraz wezmą udział w warsztatach origami i grach terenowych.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji powstało w 1921 r. w Warszawie. "Powstało jako muzeum branżowe. Był to okres, w którym panował trend na zakładanie tego rodzaju instytucji. Swoje muzeum założyła wówczas oprócz pocztowców branża kolejowa" - opowiadała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji Jadwiga Bartków-Domagała.

Podczas wojny warszawskie muzeum zostało zniszczone, a jego zbioru, które obejmowały około 22 tys. eksponatów, wywiezione do Niemiec. Cześć z tych zbiorów wróciła do kraju i została złożona w piwnicach jednego z urzędów pocztowych w Warszawie. W 1956 r. - dzięki historykowi-amatorowi Aleksandrowi Śnieżce - muzeum ponownie rozpoczęło działalność we Wrocławiu.

Obecnie w jego zbiorach znajduje się ponad 76 tys. eksponatów oraz około 10 mln znaczków. Placówka oprócz działalności wystawienniczej prowadzi również działalność naukową i edukacyjną. (PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)