Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Niewinne oko nie istnieje - wystawa fotograficzna

0
Podziel się:

"Niewinne oko nie istnieje" to tytuł wystawy fotograficznej Wojciecha
Wilczyka, która od 30 maja do połowy czerwca będzie prezentowana w Dolnośląskim Centrum Fotografii
"Domek Romański" w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

"Niewinne oko nie istnieje" to tytuł wystawy fotograficznej Wojciecha Wilczyka, która od 30 maja do połowy czerwca będzie prezentowana w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

Jak poinformował PAP w piątek Jan Bortkiewicz, kierownik artystyczny "Domku Romańskiego", autor wystawy przez ponad dwa lata odwiedzał w całym kraju różne zakątki i fotografował budynki religijnego kultu Żydów: synagogi i prywatne domy modlitwy.

"Wiele z nich jest dziś w stanie ruiny, niektóre zaadaptowano do zupełnie innych celów. Powstał obszerny dokument o tych miejscach. Artysta przywołuje historię, a zarazem zwraca uwagę na zmiany, które łatwo przeoczyć" - opowiadał Bortkiewicz.

Pracę nad projektem Wilczyk rozpoczął we wrześniu 2006 r. Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć 20 prac wybranych z 307 fotografii. Są to kwadratowe ujęcia frontowych elewacji, wykonane w różnych warunkach pogodowych, przy naturalnym świetle. Zdjęciom towarzyszył będzie pokaz multimedialny dopowiadający historię uwiecznionych miejsc i ukazujący kulisy ich powstawania.

Wojciech Wilczyk (ur. 1961) fotograf i krytyk sztuki, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl "Pejzaż symboliczny" poświęcony rozbieranej koksowni "Walenty" w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska ("Czarno-Biały Śląsk").

Jest autorem kolorowego cyklu "Życie po życiu", w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów. Kolejną dokumentalną serię, zatytułowaną "Postindustrial", poświęcił zamkniętym i popadającym w ruinę obiektom przemysłowym w Polsce i Niemczech. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. (PAP)

umw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)