Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Nowoczesna szklarnia powstanie na Uniwersytecie Przyrodniczym

0
Podziel się:

Budowę supernowoczesnej szklarni i utworzenie nowej specjalności o nazwie
Uprawy ogrodnicze w pomieszczeniach planuje na 2013 r. wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Koszt
budowy szklarni szacowany jest na 6 mln zł.

Budowę supernowoczesnej szklarni i utworzenie nowej specjalności o nazwie Uprawy ogrodnicze w pomieszczeniach planuje na 2013 r. wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Koszt budowy szklarni szacowany jest na 6 mln zł.

Jak poinformował PAP prof. Eugeniusz Kołota z Katedry Ogrodnictwa wrocławskiej uczelni, nowoczesna szklarnia ma powstać w stacji badawczo-dydaktycznej w podwrocławskich Psarach w 2013 r. "Obiekt będzie miał system dokarmiania dwutlenkiem węgla, energooszczędne i cieniujące kurtyny, system doświetlania wegetacyjnego, specjalne rynny uprawowe i pełne sterowanie mikroklimatem. Szklarnia ma być też o tyle ekologiczna, że w walce ze szkodnikami stosowane będą metody biologiczne z pominięciem środków chemicznych" - powiedział naukowiec.

Według Kołoty, uruchomienie szklarni pozwoli z kolei na utworzenie na uczelni nowej, unikatowej w skali kraju specjalności o roboczej nazwie: Uprawy ogrodnicze w pomieszczeniach. Obecnie Katedra Ogrodnictwa dysponuje dwiema placówkami badawczymi, które zajmują się produkcją sadowniczą oraz produkcją roślin ozdobnych i warzywnych. Na tej bazie kształceni są inżynierowie z zakresu ogrodnictwa i magistrzy w zakresie produkcji ogrodniczej.

"Mamy wszelkie podstawy, by powołać nową specjalność na studiach magisterskich, bo w naszych centrach badawczych znajdują się już nowoczesne chłodnie, tunele foliowe oraz nowo otwarte centrum grzybów jadalnych i leczniczych. Pozostaje nam jedynie modernizacja dwóch obiektów szklarniowych i budowa jednej supernowoczesnej szklarni" - tłumaczył Kołota.

Nowa specjalność pozwalałby kształcić studentów w zakresie upraw pod osłonami m.in. pomidora, ogórka, papryki, ale także kwiatów, truskawek i ziół w pojemnikach. "Myślę, że wzbudziłaby zainteresowanie studentów, ale jest ona także potrzebna dla praktyki ogrodniczej w naszym kraju" - ocenił naukowiec.

Remont i modernizacja dwóch istniejących szklarni mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku, a budowę supernowoczesnej szklarni zaplanowano na 2013 r. "Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to uruchomienie nowej specjalizacji będzie możliwe od października przyszłego roku" - zakończył Kołota.

Uniwersytet Przyrodniczy istnieje od ponad 60 lat, choć jego dziedzictwo intelektualne jest dużo starsze i wywodzi się z tradycji lwowskich: Akademii Rolniczej w Dublanach, Wydziału Rolno-Lasowego Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

Powojennych początków dzisiejszego uczelni należy szukać w powołanych w 1945 r. wydziałach Medycyny Weterynaryjnej i Rolnictwa na ówczesnym Uniwersytecie i Politechnice we Wrocławiu. Samodzielna uczelnia rolnicza - Wyższa Szkoła Rolnicza - została powołana w 1951 r. Jej organizatorami byli profesorowie: Stanisław Tołpa, Tadeusz Konopiński, Alfred Senze i Bolesław Świętochowski.

W 1972 r. zmieniono nazwę na Akademię Rolniczą, a w 2006 r. uczelnia przekształciła się w Uniwersytet Przyrodniczy. Dotychczas mury uczelni opuściło prawie 60 tys. absolwentów.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)