Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: O anatolijskich tradycjach muzycznych w Instytucie Grotowskiego

0
Podziel się:

Koncerty, spotkania i warsztaty z udziałem artystów reprezentujących
muzyczne tradycje Anatolii znalazły się w programie cyklu wydarzeń VoicEncounters "Odzyskiwanie
głosu", który w czwartek rozpocznie się we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Koncerty, spotkania i warsztaty z udziałem artystów reprezentujących muzyczne tradycje Anatolii znalazły się w programie cyklu wydarzeń VoicEncounters "Odzyskiwanie głosu", który w czwartek rozpocznie się we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

To trzecia edycja projektu VoicEncounters, który jest realizowany przez działający przy wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zespół Teatru ZAR. Ideą spotkań oodywających się w ramach tego projektu jest refleksja nad ludzkim głosem i muzykalnością oraz ich kulturową realizacją.

Jak poinformowała PAP Monika Łuczkowska z biura prasowego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, tym razem tematem warsztatów i spotkań z artystami będą przede wszyskim anatolijskie tradycje monodyczne - gatunek muzyczny wyróżniający się jednolitą linią melodyczną i akompaniamentem.

Zaplanowano pięć sesji warsztatowych z udziałem artystów wywodzących się z różnych tradycji wokalnych. Po każdym z nich odbywać się będą spotkania, na których artyści opowiedzą o swojej twórczości. Podczas pierwszego, czwartkowego spotkania, aktorzy z Teatru Zar zaprezentują prace nad spektaklem "Armine, Sister". Przedstawienie, którego premiera planowana jest na listopad, będzie poświęcone kulturze Ormian. Znajdują się w nim także nawiązania do ludobójstwa dokonanego na tym narodzie przez Imperium Osmańskie w czasie I wojny światowej.

W kolejnych dniach zaplanowano spotkanie poświęcone modalności w muzyce ormiańskiej, w którym uczestniczyć będą ormiańscy śpiewacy - Aram Kerovpyan z Paryża oraz Murat Iclinalca ze Stambułu.

"W sobotę o pneumatyce aktora i konstytuowaniu obecności głosem opowie Jarosław Fret, lider Teatru ZAR. Ostatnia, niedzielna prezentacja poświęcona będzie modalnym tradycjom wokalnym - kurdyjskim, ormiańskim i perskim" - poinformowała Łuczkowska.

W ramach projektu VoicEncounters odbędą się również koncerty. Będzie można wysłuchać m.in. koncertu tradycyjnej muzyki kurdyjskiej. Z kolei aktorzy Teatru Zar zaprezentują pieśni polifoniczne z tradycji gruzińskiej, swańskiej, korsykańskiej i sardyńskiej. Odbędzie się również koncert podczas którego wykonywane będą tradycyjne pieśni perskie.

Cyk wydarzeń organizowanych w ramach VoicEncounters zakończy się w niedzielę wspólnym koncertem aktorów Teatru Zar oraz niektórych artystów uczestniczących w warsztatach. "W programie tego koncertu znalazły się m.in. tradycyjne ormiańskie śpiewy liturgiczne" - poinformowała Łuczkowska.

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów. Teatr działa przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)