Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Od piątku 48. MF Wratislavia Cantans

0
Podziel się

"Podróż od Włoch" to temat przewodni 48. edycji Międzynarodowego Festiwalu
Wratislavia Cantans, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu. Podczas tegorocznej edycji imprezy
odbędzie się ponad 30 koncertów muzyki poważnej.

bEriCfLp

"Podróż od Włoch" to temat przewodni 48. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu. Podczas tegorocznej edycji imprezy odbędzie się ponad 30 koncertów muzyki poważnej.

Jak podkreślił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Giovanni Antonini, ideą program tegorocznej edycji jest pokazanie wpływów muzyki komponowanej przez włoskich artystów na muzykę kompozytorów z innych krajów europejskich.

"Do XVIII w. Włochy był kolebką muzyki, a dla artystów, których było na to stać podróż do Włoch była niemal obowiązkowa" - mówił Antonini.

bEriCfLr

Festiwal rozpocznie się w piątek koncertem "Równoległe żywoty", na którym melomanii wysłuchają dwóch utworów - Jana Sebastiana Bacha oraz Georga Friedricha Haendela. "Porównamy dwa utwory, które powstał niemal w tym samym czasie, a ich kompozytorzy byli niemal w tym samym wieku" - mówił Antonini.

W kolejnych dniach będzie można usłyszeć m.ni. oratorium "La Betulia liberata" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas tego koncertu na instrumentach historycznych zagra orkiestra B'Rock.

Interesującą propozycją będzie również koncert, na którym będzie można wysłuchać wczesnobarokowych utworów kompozytorów włoskich i hiszpańskich granych na harfie podwójnej.

Dyrektor artystyczny poinformował również, że podczas festiwalu z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Verdiego zaprezentowany zostanie jedyny utwór tego artysty napisany na kwartet smyczkowy.

bEriCfLx

Oprócz tego będzie można wysłuchać m.in. utworów Franza Schuberta, Feliksa Mendelsona-Bartholdy'ego czy Igora Strawińskiego.

Tradycyjnie podczas festiwalu zostanie wykonany utwór specjalnie zamówiony na Wratislavię Cantans. Tym razem kompozycji podjął się Wojciech Ziemowit-Zych. "Podstawą formalną dzieła jest idea rozmieszczenia wykonawców w różnych miejscach przestrzeni koncertowej, co jest inspirowane twórczością polichóralną Giovanniego Gabrielego komponowaną dla bazyliki św. Marka w Wenecji" - poinformował dyrektor artystyczny.

Festiwal zakończy się 15 września. Koncerty będą odbywać się w Filharmonii Wrocławskiej, Ratuszu oraz wrocławskich kościołach. Poza tym zaplanowano koncerty w 16 miejscowościach na Dolnym Śląsku.(PAP)

pdo/ ls/

bEriCfLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)