Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Ostatni etap ekshumacji na Cmentarzu Osobowickim

0
Podziel się:

Ostatni etap prac ekshumacyjnych szczątków więźniów-ofiar represji
komunistycznych z lat 1945-56 rozpoczął się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Po zakończeniu
badań prowadzonych przez IPN powstanie tam Kwatera Wojenna Ofiar Terroru Komunistycznego.

Ostatni etap prac ekshumacyjnych szczątków więźniów-ofiar represji komunistycznych z lat 1945-56 rozpoczął się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Po zakończeniu badań prowadzonych przez IPN powstanie tam Kwatera Wojenna Ofiar Terroru Komunistycznego.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Katarzyna Maziej-Choińska, ostatni etap prac ekshumacyjnych ma doprowadzić do odnalezienia i identyfikacji szczątków około 100 więźniów w kwaterze nr 120 Cmentarza Osobowickiego.

Prace ekshumacyjne na wrocławskim cmentarzu rozpoczęły się w październiku 2011 r. Zakładały one ekshumację szczątków około 350 więźniów ofiar systemu komunistycznego, pochowanych w latach 1948-1956 w bezimiennych mogiłach na wrocławskiej nekropolii. "Do końca grudnia 2011 roku ekshumowano szczątki 250 więźniów, z czego udało się zidentyfikować 90 proc. pochowanych tam osób" - powiedział PAP koordynujący prace dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN.

Równolegle z prowadzonymi pracami ekshumacyjnymi regularnie odbywają się pochówki odnalezionych i zbadanych szczątków.

Po zakończeniu ekshumacji i badań prowadzonych przez IPN mają rozpocząć się prace nad utworzeniem na cmentarzu specjalnej Kwatery Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego. "Prace ekshumacyjne powinny zakończyć się do końca maja, a przez kolejne pół roku będą prowadzone starania o utworzenie specjalnej kwatery" - powiedział Szwagrzyk.

Badania, które IPN prowadzi na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956" i są największymi pracami tego typu prowadzonymi na terenie Polski. W ramach projektu w marcu rozpoczęły się podobne badania na "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wrocławski Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się w niemal niezmienionym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Istnienie kwater więźniów okresu stalinowskiego ujawniono dopiero w 1987 r.

Na Cmentarzu Osobowickim pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.(PAP)

pdo/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)