Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: "Pamięć i Przyszłość" odwoła się ws. centrum "Zajezdnia"

0
Podziel się:

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" złoży odwołanie od negatywnej decyzji ministra
kultury o dofinansowaniu z funduszy unijnych budowy centrum wystawienniczego "Zajezdnia" we
Wrocławiu. Projektowi zabrakło jednego punktu, by tę dotację otrzymać.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" złoży odwołanie od negatywnej decyzji ministra kultury o dofinansowaniu z funduszy unijnych budowy centrum wystawienniczego "Zajezdnia" we Wrocławiu. Projektowi zabrakło jednego punktu, by tę dotację otrzymać.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" zagospodaruje historyczną zajezdnię MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska "Solidarność", na centrum wystaw historycznych "Zajezdnia". Przebudowa obiektu ma kosztować 36 mln zł.

Samorząd Wrocławia, któremu podlega ośrodek, złożył wniosek o dofinansowanie prac budowlanych w ramach tzw. funduszu norweskiego (EOG-NMF na lata 2009-2014). Chodzi o sfinansowanie aż 85 procent inwestycji właśnie z tego źródła.

Jak powiedział PAP w poniedziałek Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", projektowi "Zajezdnia" zabrakło do kwalifikacji jednego punktu, dlatego przygotowywane jest odwołanie.

"Już w trakcie kwalifikacji zwracaliśmy uwagę, że w kilku kategoriach niewłaściwie oceniono nasz projekt, m.in. nie dostrzegając faktu, że ma on charakter ponadregionalny. Mamy dobre podstawy do odwołania i liczmy, że uzyskamy kwalifikację" - dodał Mutor.

Organizatorzy "Zajezdni" planują, by pełniła ona rolę nie tylko wystawienniczą, ale również edukacyjną, konferencyjną, kulturalną, koncertową, a nawet rekreacyjną. W tym miejscu odbywały się już doroczne koncerty i imprezy związane z rocznicami strajków sierpniowych.

Obok wielkiej hali dawnej zajezdni MPK, która będzie głównym miejscem wystaw i spotkań, zaplanowano również budowę drugiego obiektu. To będzie nowoczesne centrum dokumentacyjne.

7 lutego 2014 r. odbyło się posiedzenie komitetu zajmującego się wyborem projektów do programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Jego zadaniem było rekomendowanie ministrowi kultury projektów do dofinansowania. Zespół - na podstawie listy rankingowej - przyjął listę osiemnastu rekomendowanych projektów. W oparciu o tę rekomendację 12 lutego br. minister Bogdan Zdrojewski podpisał decyzję o ich dofinansowaniu.

Jak uzasadnia ministerstwo kultury, wybrane projekty wyróżniają się "ogólnopolskim oddziaływaniem, kompleksowością oraz wysoką rangą planowanych działań - zarówno w obszarze ochrony i zachowania dziedzictwa narodowego, jak również w aspekcie założonych programów kulturalnych i edukacyjnych".

Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od repatriantów ze Wschodu.(PAP)

ros/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)