Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Pionki do gier planszowych z XVI w. w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt bogato zdobionych pionków do gier planszowych z XVI w. można
do środy oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Kilkadziesiąt bogato zdobionych pionków do gier planszowych z XVI w. można do środy oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Prezentowane pionki były wykorzystywane do gry w szachy oraz innych gier planszowych późnego średniowiecza i początku renesansu - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Pionki wytwarzane w XVI w. na terenie Europy były wykonywane z drewna lub kości słoniowej. Ich cechą charakterystyczną były bogate zdobienia. Na wystawie prezentowanej we wrocławskim Muzeum Narodowym można zobaczyć pionki dekorowane portretami władców, wizerunkami muzykantów i tancerzy czy zdobione przedstawieniami owoców i warzyw.

"Najcenniejszym z wystawionych obiektów jest pionek Leonharda Dannera przedstawiając portret rodziców Serwiusza Sulpicjusza Galby, cesarza rzymskiego z lat 68-69 r.n.e" - poinformowała Kowalów.

Leonhard Danner uważany jest za wynalazcę nowej techniki wytwarzania pionków, która pojawiła się w połowie XVI w. Wprowadził on do produkcji pionków prasę, działającą podobnie do tej, którą wykorzystywano do bicia monet i medali. "Urządzenie to musiało naciskać na drewniany krążek z siłą większą niż cztery tony bardzo równomiernie i powoli, aby powstał trwały odcisk. Szybkie tłoczenie stosowane przy biciu monet niszczyło drewno" - tłumaczyła Kowalów.

Pionki, które wyszły spod ręki Dannera najczęściej dekorowano popiersiami królów oraz portretami cesarzy rzymskich i ich żon.

Innym charakterystycznym motywem zdobniczym pojawiającym się na XVI-wiecznych pionkach były przedstawienia tańczących par i muzykantów. Według kurator wystawy Małgorzaty Korżel - Kraśny motywy te pojawiły się nieprzypadkowo. "Tańce i muzykowanie to były ulubione świąteczne rozrywki ludności wiejskiej. Według ówczesnych duchownych tego typu zabawy zachęcały do rozwiązłości obyczajowej i były grzeszne, podobnie jak pijaństwo oraz hazard. Umieszczenie takich dekoracji miało pełnić rolę edukacyjną i przypominać, że należy się tych zajęć wystrzegać, ponieważ prowadzą na złą drogę" - tłumaczyła kurator.

Wystawa będzie prezentowana do 28 września.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)