Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Początek spotkania Europejskiej Partii Ludowej

0
Podziel się

We Wrocławiu rozpoczęło się w czwartek dwudniowe posiedzenie prezydium
europarlamentarnej frakcji Europejskiej Partii Ludowej z udziałem polityków PO, w tym
przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

bEgpNOiJ

We Wrocławiu rozpoczęło się w czwartek dwudniowe posiedzenie prezydium europarlamentarnej frakcji Europejskiej Partii Ludowej z udziałem polityków PO, w tym przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

Chadecka frakcja EPL jest największą grupą polityczną w Parlamencie Europejskim; należą do niej europosłowie PO i PSL.

Przemawiając na rozpoczęcie spotkania, przewodniczący frakcji EPL francuski eurodeputowany Joseph Daul podkreślał rozwój Polski pod rządami PO i zachęcał do ponownego głosowania na te partię w nadchodzących wyborach parlamentarnych. "Polska to kraj, który przeżywa historię sukcesu w gospodarce (...), polityce. Nie wątpię, że 9 października Polacy dokonają dobrego wyboru" - powiedział.

bEgpNOiL

"Sposób, w jaki polski rząd kieruje sprawami kraju i sprawuje prezydencję, jest przykładowy" - dodał. Nawiązał też do trudności ekonomicznych, które przechodzi obecnie strefa euro i cała UE. Jego zdaniem, odpowiedzią powinna być dalsza integracja Europy. "Nic się nie dokona bez Europy, bez Unii, bez solidarności" - powiedział Daul.

"Europa jest na wirażu. Jesteśmy w fazie kryzysu zarządzania gospodarczego, zadłużenia, polityki sąsiedzkiej i zdolności militarnych. Za polskiej prezydencji wystąpiło pięć kryzysów naraz, które się kumulują. Nie wiem, czy to fatum, ale Polska w historii nauczyła się radzić sobie w trudnych czasach" - podkreślił szef klubu PO-PSL w PE Jacek Saryusz-Wolski. Także jego zdaniem odpowiedzią powinna być pogłębiona integracja. "Więcej Europy" - nawoływał.

We wrocławskim spotkaniu udział wezmą m.in.: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, Jacek Protasiewicz, mołdawski premier Vladimir Filat i jeden z liderów białoruskiej opozycji Alaksandr Milinkiewicz. W ostatniej chwili odwołano udział premiera Donalda Tuska.

Rozmowy mają dotyczyć m.in. europejskiej polityki sąsiedztwa oraz energetyki, w tym efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego - które należą do priorytetów polskiej prezydencji. EPL będzie ponadto wypracowywała swoje stanowisko przed wrześniowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. (PAP)

bEgpNOiR

kot/ umw/ son/ jra/

bEgpNOjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)