Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wrocław
13.04.2008 15:56

Wrocław: Ponad 200 narodowców po postawieniu zarzutów zwolnionych do domów

Ponad 200 narodowców z Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), którzy zostali w sobotę zatrzymani we Wrocławiu podczas nielegalnej pikiety, zostało już wypuszczonych do domów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 200 narodowców z Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), którzy zostali w sobotę zatrzymani we Wrocławiu podczas nielegalnej pikiety, zostało już wypuszczonych do domów.

Wszystkim postawiono zarzuty naruszenie przepisów ustawy o "Prawie o Zgromadzeniach Publicznych". Grozi im do 5 tys. grzywny.

Jak poinformował w niedzielę PAP Wojciech Wybraniec z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, mężczyźni byli dostarczani w sobotę na wrocławskie komendy, przesłuchiwani i zwalniani po postawieniu im zarzutów. Choć policja woziła narodowców małymi i dużymi wozami policyjnymi tzw. więźniarkami oraz wozami straży miejskiej, cała akcja trwała kilka godzin i zakończyła się w sobotę ok. 20.00. Natomiast przesłuchania trwały do późnych godzin nocnych.

"Musieliśmy wszystko dobrze zorganizować, żeby dla zatrzymanych znaleźć miejsce na wrocławskich komisariatach. Wszyscy usłyszeli zarzuty i odpowiedzą za złamanie prawa o zgromadzeniach publicznych" - mówił Wybraniec. Dodał, że większość zachowywała się spokojnie i nie stwarzała problemów.

Wciąż natomiast nie postawiono zarzutów pięciu mężczyznom, którzy przed sobotnią pikietą narodowców pobili członka ONR przed jednym z centrów handlowych we Wrocławiu. ONR-owiec twierdzi, że pobili go antyfaszyści, którzy zorganizowali we Wrocławiu kontrmanifestację. Tym pięciu mężczyznom prokuratura prawdopodobnie postawi zarzuty dopiero w poniedziałek.

Narodowcy z całej Polski spotkali się w sobotę we Wrocławiu, aby - jak twierdzili - uczcić ofiary Katynia. Członkowie ONR i NOP zamierzali przejść spod Pomnika bpa Bolesława Kominka na Ostrowie Tumskim ulicami Wrocławia i dotrzeć na Rynek. W sumie zgromadziło się ich ponad 200.

Pod pomnik przyszło również ok. 20 antyfaszystów, członków stowarzyszeń przeciwko homofobii i innych "ugrupowań wolnościowych", którzy z kolei chcieli przeszkodzić - jak mówili - faszystom w głoszeniu ich ksenofobicznych poglądów. Do starcia przeciwników nie doszło dzięki interwencji policji i zamknięciu jednych i drugich w oddzielnych kordonach policyjnych. Wkrótce antyfaszyści rozeszli się.

Obecny na miejscu dyrektor jednego z wydziałów wrocławskiego urzędu miejskiego zapowiedział narodowcom przed rozpoczęciem manifestacji, że jeśli będzie ona przebiegać niezgodnie z pierwotnymi założeniami, zostanie uznana za nielegalną. Pięć minut po rozpoczęciu, dyrektor uznał pikietę za nielegalną zaś policja wezwała narodowców do rozejścia się. Ci jednak nie posłuchali i próbowali przejść ulicami miasta.

Zdołali przejść kilkaset metrów, gdy ponownie zostali otoczeni przez kordon policji, z którego się nie wydostali.(PAP)

umw/ wkr/

Tagi: wrocław, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz