Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Przejścia Żelaźnicze w rynku przebudowane

0
Podziel się:

Zakończono przebudowę Przejścia Żelaźniczego we wrocławskim rynku, którą
przeprowadził Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Ten historyczny fragment miasta ma się stać jego
wizytówką w 2016 r., gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

Zakończono przebudowę Przejścia Żelaźniczego we wrocławskim rynku, którą przeprowadził Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Ten historyczny fragment miasta ma się stać jego wizytówką w 2016 r., gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

Jarosław Fret, szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i jednocześnie od poniedziałku nominowany na koordynatora programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury, zapowiedział na wtorkowej konferencji, że wykorzysta tę przebudowaną przestrzeń właśnie do celów festiwalowych.

"W kontekście ESK w 2016 r. to ma kapitalną wartość, bo umożliwia nam udostępnienie tej przestrzeni jako przyjaznej ludziom" - dodał Fret. Planowane jest w tym miejscu utworzenie galerii, w przejściu działa już Cafe Thea, w której m.in. udostępniane są zasoby Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Przebudowa Przejścia Żelaźniczego, przebiegającego w rynku przez wrocławski ratusz, trwała od 2011 r. i kosztowała 294 tys. zł. Polegała na odremontowaniu elewacji budynków, wymianie i wstawieniu okien według historycznej, dziewiętnastowiecznej zabudowy.

Odtworzono również historyczne detale m.in. uwidoczniono witryny kramów. W przyszłości zagospodarowane zostaną również podziemia. Przebudowę wykonano według projektu Rafała Karnickiego z Autorskiej Pracowni architekta Macieja Małachowicza.

Przejście Żelaźnicze, inaczej zwane Kramami Bogatymi, łączy pierzeję wschodnią z zachodnią we wrocławskim rynku; pierwsze wzmianki o handlowej funkcji tego miejsca pochodzą z początku XIII wieku. Nazwa wiąże się najprawdopodobniej z faktem, że kupcy mogli tam handlować wyrobami żelaznymi - również uzbrojeniem. Kramy zlikwidowano w XIX wieku, gdy państwo pruskie znacjonalizowało drobny handel.(PAP)

ros/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)