Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Przyznano nagrody kulturalne Śląska

0
Podziel się

Wydawca, twórca wrocławskiego wydawnictwa Atut Witold Podedworny i dyrektor
Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko oraz niemiecka harfistka Helga Storck to tegoroczni
laureaci nagrody kulturalnej Śląska, przyznawanej od 1977 r. przez rząd Dolnej Saksonii.

bErnnoRh

Wydawca, twórca wrocławskiego wydawnictwa Atut Witold Podedworny i dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko oraz niemiecka harfistka Helga Storck to tegoroczni laureaci nagrody kulturalnej Śląska, przyznawanej od 1977 r. przez rząd Dolnej Saksonii.

"Wydaliśmy w tym czasie ponad tysiąc pozycji, większość z nich dotyczyła pogranicza, a przede wszystkim śląskich tematów. Ponad sto książek opublikowaliśmy w języku niemieckim. Od lat współpracujemy też z niemieckim wydawnictwem Neisse Verlag, co pewnie brało pod uwagę jury nagrody" - powiedział w rozmowie z PAP we wtorek jeden z laureatów wydawca Witold Podedworny.

Według niego tematyka śląska i działalność na rzecz integracji oraz pojednania polsko-niemieckiego ma duży sens. "Wiele z naszych publikacji nie miało charakteru komercyjnego, czy nawet choćby szansy, by szerzej zaistnieć na rynku księgarskim, ale wydawaliśmy je z przekonaniem, że to ważne dla naszych społeczności i regionu, czy szeroko rozumianego zadania utrwalania dorobku kulturalnego Śląska"- powiedział Podedworny.

bErnnoRj

Pozostałe dwie indywidualne nagrody odebrali: historyk, dyrektor Muzeum Miedzi z Legnicy Andrzej Niedzielenko oraz Helga Storck, harfistka, wykładowca dwóch akademii muzycznych w Katowicach i Monachium.

Nagroda Kulturalna Śląska ustanowiona została przez rząd Dolnej Saksonii w 1977 roku. W pierwotnym założeniu miała symbolizować związek Dolnej Saksonii ze Śląskiem. Laureatami byli niemieccy twórcy kultury, którzy albo pochodzili ze Śląska, albo których twórczość cechowało odniesienie do Śląska.

Od 1991 r. rząd Dolnej Saksonii zmienił formułę i przyjął za cel wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaków. Wyróżniano twórców polskich i niemieckich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, muzyki, sztuk plastycznych.

Od 1993 r. w efekcie porozumienia o wzajemnej współpracy pomiędzy Dolną Saksonią i województwem wrocławskim, a od 2000 r. województwem dolnośląskim wręczana jest na zmianę w obu regionach.(PAP)

bErnnoRp

ros/ ls/

bErnnoRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)