Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Renowacja barokowego obrazu na Uniwersytecie Wrocławskim

0
Podziel się:

Zakończyła się renowacja barokowego obrazu znajdującego się nad wejściem do
dawnej apteki na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace konserwatorskie pozwoliły m.in. na ustalenie, co
w rzeczywistości przedstawia zabytkowe dzieło.

Zakończyła się renowacja barokowego obrazu znajdującego się nad wejściem do dawnej apteki na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace konserwatorskie pozwoliły m.in. na ustalenie, co w rzeczywistości przedstawia zabytkowe dzieło.

Jak poinformował PAP w poniedziałek pełnomocnik rektora ds. konserwacji zabytków dr Łukasz Krzywka, prawie nieczytelne malowidło było przez osoby opisujące wyposażenie Auli Leopoldyńskiej pomijane lub bardzo różnie interpretowane. Widziano na nim m.in. Chrystusa uzdrawiającego trędowatych lub Miłosiernego Samarytanina.

"Już po wstępnym oczyszczeniu płótna konserwator malarstwa doszedł jednak do wniosku, że na obrazie przedstawiono braci Kosmę i Damiana, świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego, którzy żyli na przełomie III i IV w. Cieszyli się oni wielką sławą ze względu na swój kunszt medyczny i fakt, że za pracę nie pobierali zapłaty" - wyjaśnił Krzywka.

Obraz wieńczący wejście do apteki, mieszczącej się na parterze gmachu Leopoldinum, powstał w stosowanej chętnie na przełomie XVII i XVIII w. technice olejno-żywicznej. Przedstawiono na nim trzy postaci. Na pierwszym planie siedzi chory z obandażowaną głową, opatrywany przez św. Damiana. Nieco w głębi stoi św. Kosma, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma naczynie z lekarstwem. Obok na stoliku wyeksponowana została czerwona czapka, buteleczka z przyczepioną recepturą i puszka na leki.

"Od późnego średniowiecza czerwony był barwą wydziałów lekarskich. Czerwony mucet i biret nosili także doktorzy nauk. Atrybuty te wraz z diagnostycznym naczyniem do badania moczu, które Kosma trzyma w lewej ręce, charakteryzują go jako patrona wydziału. (...) Opatrywany przez św. Damiana chory ma głowę owiniętą bandażem. Z nadzieją patrzy na błogosławiącego go św. Kosmę" - tłumaczył Krzywka.

Kosma i Damian są patronami Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, fizyków, cyrulików, cukierników i wydziałów medycznych. Z czasem, gdy zaczęto oddzielać zawody lekarza i aptekarza, w przedstawieniach braci nastąpiła specjalizacja - Damiana pokazywano jako aptekarza z puszką na leki, a Kosmę jako lekarza z naczyniem do badania moczu. Najczęściej malowano ich przy pracy, z buteleczkami leków i pudełkami maści, z czerwonymi czapkami na głowie.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)