Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Retrospektywna wystawa dzieł Stanisława Dróżdża

0
Podziel się:

Ponad 40 dzieł twórcy poezji konkretnej Stanisława Dróżdża (1939-2009) można
od poniedziałku obejrzeć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza tak bogata
wystawa retrospektywna artysty.

Ponad 40 dzieł twórcy poezji konkretnej Stanisława Dróżdża (1939-2009) można od poniedziałku obejrzeć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza tak bogata wystawa retrospektywna artysty.

Jak powiedziała na konferencji prasowej kurator wystawy Elżbieta Łubowicz, ekspozycja była przygotowywana od dłuższego czasu. "Wystawa miała być prezentem na 70. urodziny artysty, które przypadały 15 maja 2009, niestety wyszło inaczej. Ekspozycja stała się pośmiertnym hołdem złożonym artyście" - powiedziała Łubowicz.

Wystawę zatytułowano "początekoniec". "Jest to tytuł i zarazem fragment jednej z prac artysty, powstałej w swojej pierwszej wersji w 1971 r." - tłumaczyła Łubowicz. Dodała, że tytuł odnosi się również do źródeł pracy artystycznej Dróżdża, czyli do rozważań nad językiem i wyrażanej poprzez utwory fascynacji problemem czasu i przestrzeni.

Wystawa przygotowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu ukazuje w sposób przekrojowy twórczość Dróżdża. Znajdują się na niej zarówno wczesne wiersze lingwistyczne, jak i prace przestrzenne, np. ogromnych rozmiarów wenecka realizacja "Alea iacta est".

"Alea iacta est" to praca złożona z ok. 250 tys. kości do gry, przedstawiająca wszystkie możliwe 46 656 układy 6 kostek. We Wrocławiu zostanie pokazana w alternatywnej formie w postaci 6 tomów książek oraz przez dokumentację wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji.

"Na wystawie pokazane zostaną zarówno te dzieła, w których podstawowym tworzywem jest język, jak i te oparte na cyfrach i liczbach oraz prace operujące przedmiotami-znakami" - podkreśliła kurator.

Eksponowane są również dzieła dotąd pokazywane tylko jeden raz - tzw. klamki i żyłki. Elementem wystawy jest również utwór muzyczny skomponowany do jednego z dzieł Dróżdża przez Tadeusza Sudnika.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog, który jest jednocześnie pierwszą monografią artysty, zawierający wszystkie dzieła pokazane na wystawie. W katalogu znalazły się trzy eseje - Grzegorza Dziamskiego, Tadeusza Sławka oraz Elżbiety Łubowicz - które są próbą całościowego spojrzenia na twórczość Dróżdża.

Stanisław Dróżdż (1939-2009) jest uznawany za najwybitniejszego polskiego twórcę poezji konkretnej (kierunek artystyczny łączący elementy poezji i sztuk wizualnych). Prace zaczął wystawiać w 1968 r. Swoją twórczość określał terminem "pojęciokształty". Nazwa ta wywodzi się od kształtów pojęć, które realizują się w momencie ich przestrzennego uformowania.

Dzieła Dróżdża były pokazywane na niemal 300 wystawach krajowych i zagranicznych. Reprezentował Polskę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 r.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 6 grudnia. (PAP)

pdo/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)