Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Rozpoczął się festiwal historyczny "Wiek XX. Anamneses"

0
Podziel się:

Wernisażem i spotkaniem ze szkockim artystą Richardem Demarco rozpoczął się
w niedzielę we Wrocławiu międzynarodowy festiwal historyczny "Wiek XX. Anamneses". Jego druga
edycja poświęcona jest w całości przełomowi politycznemu w 1989 roku.

bEssrsjp

*Wernisażem i spotkaniem ze szkockim artystą Richardem Demarco rozpoczął się w niedzielę we Wrocławiu międzynarodowy festiwal historyczny "Wiek XXXX. Anamneses". Jego druga edycja poświęcona jest w całości przełomowi politycznemu w 1989 roku. *

Wystawa Demarco nosi nazwę "Obywatel Europy. Przez Żelazną Kurtynę ku nowej Europie". "Demarco był zachwycony sposobem przygotowania wystawy oraz jej rozmachem, co przyrównał do tajfunu. Gościem spotkania była też znana graficzka i fotografka Natalia Lach-Lachowicz" - poinformował PAP rzecznik współorganizatora imprezy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny.

Demarco to szkocki artysta, któremu wrocławska Akademia Sztuk Pięknych nadała tytuł doktora honoris causa w 2006 r. Założona przez niego Richard Demarco Gallery przez wiele lat promowała kulturalne więzi z Europą Centralną i Wschodnią.

bEssrsjr

Greckie słowo "anamneses" wpisane w nazwę imprezy oznacza "przypomnienie" - i jak podkreślają organizatorzy: "to słowo klucz do zrozumienia idei festiwalu, który ma być miejscem przywracania pamięci o dziejach Europy - przeciwstawia się zapomnieniu - amnezji".

"Owo greckie słowo w nazwie festiwalu oznacza jednak nie tylko wspominanie historii, ale także próbę jej zrozumienia" - napisano w folderze festiwalowym.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: "'89 korzenie wolności", a w debacie o tym samym tytule wezmą udział historycy m.in. Timothy Snyder, Andrzej Paczkowski, Michał Iwanow oraz Jakub Tyszkiewicz.

W trzecim dniu imprezy odbędzie się projekcja historycznej już debaty telewizyjnej pomiędzy szefem "Solidarności" Lechem Wałęsą a związkowcem OPZZ Alfredem Miodowiczem, która odbyła się przed 25 laty i miała wielki wpływ na nastroje społeczne w ówczesnej Polsce.

bEssrsjx

Koreański historyk i ekonomista Ikjong Joo,˙kurator w Narodowym Muzeum Najnowszej Historii Korei wygłosi wykład na temat transformacji politycznej w jego kraju w latach 80.

W programie imprezy znalazła się też debata pod tytułem: "Wyzwania wolności: Europa po 1989 r." oraz dyskusja panelowa o mediach i sposobie pisania o ludziach "Solidarności".

W ciągu czterech dni festiwalu będzie można zobaczyć wystawę poświęconą m.in. paryskiej "Kulturze" i redaktorowi Jerzemu Giedroyciowi, filmy (m.in. "Upadek", "Dom Kultury", "Ostatnia rozmowa", "Redaktor", "Jesień narodów") oraz wziąć udział w spotkaniach z wieloma zaproszonymi gośćmi, wśród których będą też uczestnicy przełomu z roku 1989 r. m.in. Kornel Morawiecki, Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec.

"Wrocław jest naturalnym miejscem na taką dyskusję, bo tutaj również tworzyła się historia, która doprowadziła do przełomu w roku 1989. To również miasto doświadczone przez dramatyczną historię Europy, której wpływ na losy dawnych i współczesnych mieszkańców jest szczególny" - powiedział Woźny.

bEssrsjy

Festiwal współorganizują: Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Imprezę wspiera też samorząd Wrocławia. I edycja festiwalu była poświęcona "skrwawionym ziemiom", czyli mordom w Europie Wschodniej w latach 1933-1945.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania wspomnień od repatriantów ze Wschodu. Celem ośrodka jest otwarcie w 2016 r. centrum wystawienniczego "Zajezdnia" we Wrocławiu.(PAP)

ros/ ls/

bEssrsjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)