Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Rozpoczęło się referendum w gminie Żórawina

0
Podziel się

W gminie Żórawina w niedzielę rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy
głosują w sprawie odwołania wszystkich gminnych władz - wójta oraz rady gminy. Inicjatywa
referendalna była spowodowana m.in. kontrowersyjną inwestycją w fermę norek.

bEsaxbSd

W gminie Żórawina w niedzielę rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy głosują w sprawie odwołania wszystkich gminnych władz - wójta oraz rady gminy. Inicjatywa referendalna była spowodowana m.in. kontrowersyjną inwestycją w fermę norek.

Przewodniczący gminnej komisji wyborczej Maciej Zatoński powiedział w niedzielę, że lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21, a w gminie uprawnionych do głosowania jest 7637 osób.

Iwona Wall-Pajtak, jedna z inicjatorek referendum w rozmowie z PAP powiedziała, że w ciągu kilku tygodni zebrano ponad 1400 podpisów za jego przeprowadzeniem.

bEsaxbSf

"Nie było z tym najmniejszych problemów, wymagana minimalna liczba podpisów to niewiele ponad 700. Ludzie mają dosyć tego, że gmina sąsiadująca z Wrocławiem wygląda jak skansen, trzeba tu chodzić w ciemności po błotnistych drogach, w gimnazjum nie ma sali gimnastycznej. Sprawa budowy fermy norek przelała tylko czarę goryczy i zmobilizowała mieszkańców do działania" - dodała Wall-Pajtak.

Choć budowa fermy norek została wstrzymana, mieszkańcy chcą odwołania radnych. "Trudno nam uwierzyć w tłumaczenia, że radni nie wiedzieli o tym, że wójt już w 2008 r. sprzedał swą prywatną działkę inwestorowi, który chce budować fermę norek. Ta ferma powstaje w okolicy naszych domów i znacząco obniża ich wartość. Ludzie brali kredyty i wyprowadzali się z centrum Wrocławia na wieś nie po to, by teraz mieć w sąsiedztwie taką fermę" - podkreśliła Wall-Pajtak.

Wall-Pajtak dodała, że mieszkańcy złożyli też doniesienie do prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ponieważ "uważają, że działał on (wójt - PAP) na szkodę gminy i złamał prawo".

Żórawina to typowa gmina wiejska w powiecie ziemskim wrocławskim. Liczy 33 wsie, jej atutem jest bliskość Wrocławia oraz fakt, że przez jej teren przebiega autostrada A4. Wójt Jan Żukowski pełni swą funkcję już trzecią kadencję. (PAP)

bEsaxbSl

ros/ drag/

bEsaxbSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)