Notowania

wiadomości
27.06.2012 14:48

Wrocław: Sąd skazał 9 neonazistów z Dolnego Śląska

Dziewięciu neonazistów z Dolnego Śląska skazał wrocławski sąd za propagowanie ustroju totalitarnego. Mieli m.in. kolportować materiały nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Zostali skazani na kary od 8 do 12 miesięcy ograniczenia wolności oraz prace społeczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dziewięciu neonazistów z Dolnego Śląska skazał wrocławski sąd za propagowanie ustroju totalitarnego. Mieli m.in. kolportować materiały nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Zostali skazani na kary od 8 do 12 miesięcy ograniczenia wolności oraz prace społeczne. *

Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu, sędzia Marek Poteralski, mężczyźni byli oskarżeni o dwa czyny: publicznego propagowania faszystowskiego ustroju, nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu propagowanie totalitarnych treści.

"Za pierwszy czyn zostali skazani, ale podkreślam, że na karę ograniczenia wolności, czyli muszą zgłaszać się na policję i informować, gdzie przebywają. Od drugiego zarzutu - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - zostali uniewinnieni" - mówił sędzia.

Ponadto mężczyźni Filip P., Krzysztof S., Wojciech C., Grzegorz D., Maciej Rz., Karol P., Kamil S., Piotr G., oraz Tomasz M. zostali zobowiązani do 30 godzin prac społecznych miesięcznie każdy.

Nie przyznali się do winy i zapowiedzieli apelację od wyroku.

Oskarżeni zostali zatrzymani w marcu 2010 r. na terenie woj. dolnośląskiego i lubelskiego. W trakcie przeszukań zabezpieczono liczne materiały służące propagowaniu ideologii faszystowskiej i rasizmu.

Prokuratura zarzucała mężczyznom, że propagowali treści totalitarne poprzez organizowanie koncertów z muzyką o treściach nazistowskich, kolportowali ulotki i plakaty nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Ponadto rozwieszali na przystankach komunikacji miejskiej we Wrocławiu plakaty i ulotki nawołujące do nienawiści na tle rasowym.

Wyrok nie jest prawomocny. (PAP)

umw/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz