Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Seria dyskusji towarzyszących wystawie "Na Okrągło: 1989-2009"

0
Podziel się:

Kilkanaście spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych najistotniejszym
kwestiom polskiej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturalnej ostatniego 20-lecia będzie
towarzyszyć w lipcu wrocławskiej wystawie "Na Okrągło: 1989-2009". Spotkania rozpoczną się w piątek
i potrwają do 21 lipca.

Kilkanaście spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych najistotniejszym kwestiom polskiej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturalnej ostatniego 20-lecia będzie towarzyszyć w lipcu wrocławskiej wystawie "Na Okrągło: 1989-2009". Spotkania rozpoczną się w piątek i potrwają do 21 lipca.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa wystawy "Na Okrągło: 1989-2009" Małgorzata Stobiecka, pomysłodawczynią serii dyskusji jest amerykańska artystka Lindy Pollack. Jej instalacja "Habes Lounge" stanęła w Sali Cesarskiej Hali Stulecia.

"Seria debat jest próbą przeniesienia na polski grunt projektu +My Daily Constitution+ realizowanego w Stanach Zjednoczonych. W ramach tego przedsięwzięcia Linda Pollack, proponując wspólną lekturę amerykańskiej ustawy zasadniczej, włączała obywateli amerykańskich do dyskusji nad najbardziej istotnymi problemami politycznymi, społecznymi i etycznymi" - powiedziała Stobiecka.

Punktem wyjścia do pierwszego z bloków tematycznych dyskusji prowadzonej w ramach wystawy "Na Okrągło 1989-2009" są zapisy konstytucji RP z 1997 r. Uczestnicy debat będą rozmawiać m.in. o roli mediów w Polsce, idei demokracji uczestniczącej, modelu władzy wykonawczej oraz sprawach lustracji i znaczeniu kościoła katolickiego.

W ramach drugiego bloku będzie poruszana problematyka projektów społecznych, które zaistniały dzięki zmianom politycznym w 1989 r. w Europie Środkowej. Trzeci zaś skupi się na analizie współczesnej architektury w kontekście przemian polityczno-społecznych ostatniego 20-lecia.

W spotkaniach wezmą udział m.in. dziennikarze, architekci, medioznawcy, politolodzy oraz socjolodzy z Polski i zagranicy.

Dyskusje będą odbywać się w instalacji "Habes Lounge", której autorką jest Pollack. Jest to owalna sofa obita czerwonym suknem, na której rozmawiający siedzą zwróceni do siebie twarzami. "Instalacja została zaprojektowana jako przestrzeń spotkania, wspólnoty, obecności publicznej i ucieleśnienia demokracji" - powiedziała Stobiecka.

Po raz pierwszy instalacja Pollack została zaprezentowana publiczności w ubiegłym roku w 18th Street Arts Center w Santa Monica, a następnie w czasie wyborów prezydenckich w USA w Galerii Centrum Studiów Dyplomowych Miejskiego Uniwersytetu Nowojorskiego. Jak tłumaczy rzeczniczka, instalacja została zaprojektowana jako przestrzeń spotkań, wspólnoty, obecności publicznej i ucieleśnienie demokracji.

"Koncepcja instalacji opiera się na widzeniu demokracji na poziomie elementarnym, czyli spotkaniu obywateli. Jej nowa wersja została wykonana dla wystawy "Na Okrągło: 1989-2009", która także wyrasta z podobnego rozumienia demokracji" - dodała Stobiecka.

Wystawa "Na Okrągło: 1989-2009", którą można oglądać od początku czerwca, jest pomysłem Wrocławia na uczczenie obchodów 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Według organizatora wystawy, Urzędu Miasta we Wrocławiu, jej tytuł nawiązuje do wydarzenia, jakim były obrady Okrągłego Stołu, do powtarzalności historii i monotonii codzienności, a także do formy budynku, jakim jest Hala Stulecia.

Ekspozycja jest pomyślana jako sytuacja bez chronologii. Widz może uczestniczyć bezpośrednio w wydarzeniach jako aktywny uczestnik rozmów i debat. Na wystawie pojawiają się filmy dokumentalne i zdjęcia takich autorów jak: Piotr Bikont, Maria Zmarz-Koczanowska, Alicja Karska i Aleksander Went, Anna i Adam Witkowscy.

Według kurator wystawy Anety Szyłak, ekspozycja rejestruje i interpretuje codzienne życia w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu, zmiany ekonomiczne i wpływ transformacji ustrojowej na styl życia, zmianę priorytetów społecznych i indywidualnych. (PAP)

pdo/ umw/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)