Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Śląskie meble z XVIII w. na wystawie w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Kolekcję śląskich mebli pochodzących z XVIII w. można od czwartku zobaczyć
na wystawie czasowej we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Kolekcję śląskich mebli pochodzących z XVIII w. można od czwartku zobaczyć na wystawie czasowej we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Na wystawie prezentowanych jest łącznie 30 zabytków sztuki meblarskiej, które wykonali śląscy rzemieślnicy w XVIII w. Zwiedzając mogą zobaczyć m.in. szafy, komody czy stolik do gry w karty i szafkę na broń.

Najcenniejszym z pokazywanych eksponatów jest szafa wrocławska, której powstanie datuje się na lata 1760-1770 - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

"Szafa jest wyjątkowa nie tylko ze względu na niepowtarzalność kompozycji i dekoracji, ale także zastosowane konstrukcje stolarskie. Mebel ten jako majstersztyk, wykonywali czeladnicy stolarscy we Wrocławiu od 1735 roku. W Europie zachowało się około 30 takich szaf, a wrocławskie Muzeum Narodowe ma w swoich zbiorach aż 10" - podała Kowalów.

Zdaniem kurator wystawy Małgorzaty Korżel-Kraśny, jedną z cech charakterystycznych mebli wykonywanych przez wrocławskich czeladników w XVIII w. są zastosowane rozwiązania techniczne. "Po ponad 250 latach można je rozebrać na części, złożyć i wszystkie elementy pasują idealnie, jak w szwajcarskim zegarku" - wyjaśniła kurator.

Śląsk w XVIII w. był jednym z najlepszych ośrodków stolarskich w Europie Środkowej. Warsztaty meblarskie działające wówczas w śląskich miastach przyciągały uczniów tego zawodu z innych europejskich ośrodków. O wysokim poziomie sztuki meblarskiej tamtego okresu na Śląsku świadczy również stale rosnąca w XVIII w. liczba warsztatów. W 1751 r. we Wrocławiu działało 49 pracowni, a w latach 90. było ich już około 110.

Ekspozycję śląskich mebli z XVIII w. można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym do 24 sierpnia.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)