Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Spotkania osób wyleczonych z choroby nowotworowej

0
Podziel się:

Kilkaset osób - pacjentów, rodziców i ludzi wspierających działalność
Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu,
uczestniczyło w "IX spotkaniach osób wyleczonych z choroby nowotworowej", które odbyły się w
poniedziałek w Operze Wrocławskiej.

Kilkaset osób - pacjentów, rodziców i ludzi wspierających działalność Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, uczestniczyło w "IX spotkaniach osób wyleczonych z choroby nowotworowej", które odbyły się w poniedziałek w Operze Wrocławskiej.

Spotkanie zainaugurowało ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz budowy nowej siedziby kliniki.

Co roku w tego typu spotkaniach uczestniczy kilkaset pacjentów walczących z chorobą, tych, którzy z nią wygrali, i ich rodzin. W spotkaniach biorą udział również osoby i przedstawiciele instytucji wspierających wrocławską klinikę.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP szefowa kliniki prof. Alicja Chybicka, spotkania mają przede wszystkim podnieść na duchu dzieci zmagające się z nowotworem. "Każde z dzieci, które tutaj przyjeżdża przechodzi bądź przeszło gehennę, najpierw rozpoznania choroby, a później jej długiego leczenia" - powiedziała Chybicka.

Dodała, że podczas ciężkiego cyklu leczenia zdarza się, że mali pacjenci przeżywają chwile rezygnacji. "Te spotkania, dzięki rozmowom z dziećmi, czy jak coraz częściej bywa już dorosłymi osobami, które wygrały walkę z chorobą, bardzo im pomagają" - powiedziała.

Tegoroczne spotkania zainaugurowały kampanię społeczną na rzecz budowy Kliniki Przylądek Nadziei. Jej celem jest zebranie pieniędzy na budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej, która ma powstać we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. W ramach kampanii będą zbierane datki od ludzi i instytucji, prowadzone aukcje oraz bale charytatywne.

"Budowa nowej siedziby kliniki jest teraz najważniejszą sprawą. Obecna siedziba mieści się w budynku, który ma ponad 100 lat" - powiedziała Chybicka. Zdaniem dyrektor, w budynku są m.in. problemy z rurami doprowadzającymi wodę i klimatyzacją. "Jest również tylko jedna winda, sale są za małe, a dla rodziców, których obecność przy chorym dziecku jest bardzo ważna, brakuje pomieszczeń socjalnych" - wyliczała Chybicka.

Nowy budynek ma kosztować ok. 70 mln zł. Zdaniem Chybickiej, gdy znajdą się te środki, to nowa siedziba powstanie błyskawicznie.

W trakcie "IX spotkań osób wyleczonych z choroby nowotworowej" wręczono wyróżnienia "Kropla życia" dla osób wspierających klinikę. Otrzymało je kilkadziesiąt instytucji i osób, m.in. przedstawiciele fundacji działających na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, służb mundurowych, mediów i innych organizacji.

Uczestnicy spotkania w rozmowie z PAP podkreślali, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. "Dzięki nagłośnieniu tej inicjatywy przez media, coraz więcej ludzi wspiera leczenie dzieci z chorobą nowotworową np. przez oddawanie krwi" - powiedziała Dominika, która wygrała walkę z chorobą w 2007 r.

Dodała, że przyjeżdża na spotkania co roku i spotyka się z dziećmi, które wraz z nią leżały w klinice. "Rozmawiamy o normalnym życiu i o chorobie, to zawsze jest bardzo budujące" - powiedziała. Zwróciła także uwagę, że spotkania pomagają również rodzicom chorych dzieci. "Gdy widzą oni osoby, które zostały wyleczone, dodaje im to sił, widziałam to na przykładzie moich rodziców" - powiedziała.(PAP)

pdo/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)