Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Stała wystawa polskiej sztuki współczesnej

0
Podziel się:

Prace Witkacego, Jerzego Nowosielskiego, Magdaleny Abakanowicz i Katarzyny
Kozyry znajdą się w kolekcji polskiej sztuki współczesnej, którą będzie można od września oglądać
we wnętrzach wyremontowanego poddasza Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Prace Witkacego, Jerzego Nowosielskiego, Magdaleny Abakanowicz i Katarzyny Kozyry znajdą się w kolekcji polskiej sztuki współczesnej, którą będzie można od września oglądać we wnętrzach wyremontowanego poddasza Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na wyremontowanym poddaszu powstanie Galeria na Strychu - przestrzeń wystawiennicza, w której na stałe będzie pokazywana kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Otwarcie Galerii zapowiedziano na 10 września, podczas odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury.

Według rzeczniczki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Anny Kowalów, placówka posiada jeden z największych w Polsce i najbardziej reprezentatywnych zbiorów polskiej sztuki XX i początku XXI w. "Liczy on 20 tys. eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne - od malarstwa, grafiki i rysunku, poprzez rzeźby, szkło, ceramikę, fotografię, aż po environment, projekty konceptualne i dokumentację happeningów" - wyjaśniła Kowalów.

Do tej pory we wrocławskim Muzeum Narodowym bogatą kolekcję można było oglądać jedynie we fragmentach. Obecnie, dzięki adaptacji strychu, powstało dodatkowe 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Wystawa polskiej sztuki współczesnej w Galerii na Strychu będzie prezentacją chronologiczną, która obejmie dzieła powstałe od I wojny światowej do współczesności. "Jeśli chodzi o 20-lecie międzywojenne stawiamy na bardzo dobre prace. Zrezygnowałem z pokazywania słabszych prac wybitnych artystów, jak miało to miejsce do tej pory. W przypadku sztuki po II wojnie światowej będę rozbudowywał to, co jest teraz prezentowane i starał się pokazać najwybitniejszych artystów maksymalnie szeroko" - wyjaśnił Mariusz Hermansdorfer, kurator wystawy i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Nowosielskiego, Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki i Katarzyny Kozyry.

Kurator wystawy chce, aby chronologiczne przedstawienie twórczości polskich artystów połączyć z szerokimi, indywidualnymi prezentacjami, które będą tworzyć enklawy autorskie. "Kolekcja była budowana w ten sposób, że muzeum kupowało duże zestawy prac wybitnych artystów powojennych, które tworzą mniejsze lub większe retrospektywy (Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Maria Jarema)" - tłumaczył Hermansdorfer.

Twórcy ekspozycji sporo miejsca poświęcili także artystom związanym z Wrocławiem. Będzie można zobaczyć m.in. dzieła Eugeniusza Gepperta, Józefa Hałasa i Zdzisława Jurkiewicza.

Istotną cześć ekspozycji będą również stanowić najnowsze trendy w sztuce. Reprezentować je będą prace powstałe na początku lat 90. XX w. i na początku XXI w. Będzie tu można zobaczyć twórczość Katarzyny Kozyry, Mirosława Bałki i Pawła Althamera.

Osobne sale w Galerii na Strychu zajmą prace Magdaleny Abakanowicz. "Wrocławska placówka posiada największy w Europie zbiór prac tej artystki. Będzie on pokazywany w dwóch salach, które będą stanowić odrębną całość i będą zamykały całą ekspozycję" - wyjaśniła Kowalów.(PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)