wp.pl, 28 czerwca 2010 14:11

Wrocław: Tablice upamiętniające Natalli-Świat, Szmajdzińskiego i Stasiaka

Tweetnij Komentuj

Tablice upamiętniające polityków związanych z Wrocławiem, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - Aleksandrę Natalli-Świat, Jerzego Szmajdzińskiego oraz Władysława Stasiaka - odsłonięto w poniedziałek we Wrocławiu.

Tablice upamiętniające polityków związanych z Wrocławiem, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - Aleksandrę Natalli-Świat, Jerzego Szmajdzińskiego oraz Władysława Stasiaka - odsłonięto w poniedziałek we Wrocławiu.

Jak powiedział dyrektor wydziału kultury urzędu miejskiego we Wrocławiu Jarosław Broda, tablice upamiętniające polityków pojawiły się w miejscach, z którymi byli oni we Wrocławiu najbardziej związani.

"Tablica upamiętniająca Szmajdzińskiego znalazła się przy stadionie piłkarskim Śląska Wrocław, blisko tego świata, który poza polityką był najbliższy sercu marszałka" - mówił dyrektor.

Obecny na uroczystości przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że Szmajdziński był m.in. bardzo oddanym działaczem sportowym i wierzył, że sport daje pozytywną energię, ale także wychowuje młodzież. "Dlatego dobrze się stało, że ta tablica została odsłonięta właśnie w tym miejscu i będzie przypominać nam o wielkim polityku" - mówił szef SLD.

Napieralski dodał, że wielkim marzeniem zmarłego wicemarszałka Sejmu był start w wyborach prezydenckich, ponieważ uważał on, że trzeba zmieniać Polskę, która nie musi być skazana na kłótnie i spory.

"Kampania prezydencka miała pokazać, że jest człowiekiem lewicy i że lewica jest w Polsce potrzebna. Tragedia smoleńska przerwała jego marzenia, przerwała nasze marzenia. Startowałem w tych wyborach z poczuciem wielkiej odpowiedzialności. Pokazaliśmy, że najważniejsi są ludzie, bo ich słuchaliśmy. Jerzy, wierzę głęboko, że zadanie, które wziąłem na swoje barki, wykonałem odpowiedzialnie i chciałem powiedzieć, że ten wynik jest dla ciebie" - mówił Napieralski.

Tablicę upamiętniającą posłankę PiS Aleksandrę Natalii-Świat odsłonięto przy jej biurze poselskim na pl. Solnym. Wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski podkreślił, zaangażowanie Natalli-Świat w działalność opozycyjną w latach 80. oraz jej pracę dla Wrocławia i Polski.

"Życiorys Oli jest niebanalny. Dziś w tej tablicy pośrednio oddajemy hołd również ludziom, którzy mieli odwagę sprzeciwiać się systemowi komunistycznemu w Polsce" - mówił Obremski.

Z kolei tablica upamiętniająca Władysława Stasiaka - szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - została odsłonięta przy wejściu do Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Wspominając Władysława Stasiaka, pamiętamy o tym, że ten Instytut w wymiarze obywatelskim go kształtował" - mówił wiceprezydent Wrocławia. Obremski podkreślił, że Stasiak był "państwowcem, dla którego myślenie o Polsce było czymś niezwykle istotnym".

W zeszłym tygodniu tragicznie zmarłym politykom nadano tytuły honorowych obywateli Wrocławia.(PAP)

mic/ pdo/ mok/ jbr/

Źródło: money.pl

Tagi: wrocław wiadomości pap

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .