Notowania

wiadomości
05.10.2013 17:13

Wrocław: Ulicami miasta przeszedł Marsz Równości

Pod hasłem "Miłość nie pyta o płeć" około 300 osób przeszło w sobotę ulicami Wrocławia w Marszu Równości. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko homofobii, przemocy i rasizmowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod hasłem "Miłość nie pyta o płeć" około 300 osób przeszło w sobotę ulicami Wrocławia w Marszu Równości. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko homofobii, przemocy i rasizmowi.

Manifestacja wyruszyła spod Pomnika Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej. Ulicami ścisłego centrum dotarła do wrocławskiego Rynku i stamtąd ruszyła w stronę Dworca Świebodzkiego. Na czele pochodu niesiono transparent z napisem: "Jesteśmy, przyzwyczajcie się". Przy dźwiękach bębnów skandowano: "Homofobia to się leczy", czy "Nie ma kultury, bez tolerancji".

Jak powiedziała PAP rzecznik Marszu Równości Tomasz Zygmunt, celem tegorocznej manifestacji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy, który - jego zdaniem - narasta we Wrocławiu. "W tym roku chcemy też zwrócić uwagę na sytuację w Rosji, gdzie w ostatnim czasie dochodzi do wielu aktów przemocy w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Jak co roku mówimy także o potrzebie uchwalenia ustawy o związkach partnerskich" - mówił.

W piątek wrocławski magistrat zakazał organizacji manifestacji, którą chciało zorganizować Narodowe Odrodzenie Polski. Wniosek o jej przeprowadzenie zgłosiła osoba prywatna, a jako idę manifestacji podała "propagowanie diety jajecznej i hulajnogi jako alternatywnego transportu".

Urzędnicy poprosili o zmianę terminu manifestacji ponieważ, we wniosku zaznaczono, że ma się ona odbyć w tym samym czasie i miejscu co Marsz Równości. "Wnioskodawca zmienił jedynie nieznacznie godzinę, zatem ze względów bezpieczeństwa nie wydano zgody na to zgromadzenie" - powiedziała PAP Julia Wach z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Zdaniem policji podczas Marszu Równości nie odnotowano poważniejszych incydentów. "Zatrzymano sześć osób, które chciały zakłócić to zgromadzenie" - powiedział PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski.

W sobotę na ulicach Wrocławia manifestują również zwolennicy legalizacji marihuany. W marszu, który wyruszył z Rynku, bierze udział ponad tysiąc osób. Manifestacja zakończy się o godz.20. (PAP)

pdo/ ala/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz