Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: W piątek pierwsze seanse w Dolnośląskim Centrum Filmowym

0
Podziel się

Pierwsze projekcje filmów będzie można zobaczyć od piątku w Dolnośląskim
Centrum Filmowym (DCF) - jednym z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce. Instytucja powstała
po przebudowie dawnego kina "Warszawa".

bEgBRxQl

Pierwsze projekcje filmów będzie można zobaczyć od piątku w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) - jednym z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce. Instytucja powstała po przebudowie dawnego kina "Warszawa".

W DCF znajdują się cztery nowe sale kinowe, których nazwy - Warszawa, Lalka, Lwów oraz Polonia - mają upamiętniać wrocławskie kina studyjne. Największa sala - Warszawa - może pomieścić 250 widzów, najmniejsza zaś 73. DCF zostało wyposażone w nowe projektory analogowe i cyfrowe z możliwością projekcji 3D. Kino jest klimatyzowane i zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Według właściciela DCF instytucji kultury województwa dolnośląskiego Odry-Film, kino ma być "miejscem spotkań filmowych dla tych, którzy oczekują od kina czegoś więcej, niż tylko rozrywki". W repertuarze mają pojawiać się filmy światowej i polskiej kinematografii będące przykładem produkcji "studyjnych" i "art-housowych".

bEgBRxQn

W DCF mają również odbywać się spotkania z twórcami, pokazy specjalne oraz projekcje festiwalowe i przeglądy tematyczne. W październiku zaplanowano m.in. przegląd filmów opartych na scenariuszach Tadeusza Różewicza oraz retrospektywę obrazów Stanisława Lenartowicza.

W budynku DCF w przyszłości zostanie otwarta księgarnia filmowa, bar oraz kawiarnia. W budynku znajdują się również sale konferencyjne.

W miejscu gdzie obecnie znajduje się DCF pierwsze kino powstało w 1910 r. Po wojnie otwarto tam kino "Warszawa". W latach 1968-73 stary budynek kina rozebrano, a w jego miejsce powstał nowy obiekt. Kino wyświetlało filmy do maja 2010 r, wówczas to rozpoczęto prace przy budowie DCF. Przebudowa kina "Warszawa" kosztowała około 18 mln zł. (PAP)

pdo/ ls/

bEgBRxQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)