Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław w przyszłości ma być miastem o wielu centrach

0
Podziel się:

Obszary wokół Hali Stulecia oraz stadionu budowanego na Euro 2012 mają być w
przyszłości, obok strefy wokół Rynku, kolejnymi centrami we Wrocławiu.

Obszary wokół Hali Stulecia oraz stadionu budowanego na Euro 2012 mają być w przyszłości, obok strefy wokół Rynku, kolejnymi centrami we Wrocławiu.

O urbanistycznych, komunikacyjnych i społecznych projektach rozwoju stolicy Dolnego Śląska opowiadał dziennikarzom we wtorek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Jak podkreślił, jednym z największych problemów Wrocławia jest to, że jest on miastem monocentrycznym.

Ma się to zmienić m.in. dzięki inwestycjom komunikacyjnym, które są bądź będą we Wrocławiu realizowane w najbliższych latach. "Najważniejsze jest otwarcie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która powinna być przejezdna w połowie przyszłego roku, powstający na niej most oraz budowa mostu na Wielką Wyspę" - mówił Dutkiewicz.

We Wrocławiu mają powstać również m.in. dwie nowe linie tramwajowe - jedna na osiedle Kozanów, druga na Gaj. W 2011 r. miasto zamierza ruszyć także z projektem kolejowym. Wrocław chciałby w porozumieniu z gminami w pierwszej kolejności uruchomić połączenie między Długołęką a Siechnicami. "Będziemy chcieli sprząc sieć torów kolejowych i tramwajowych. Są prowadzone prace koncepcyjne nad taborem, który będzie mógł się poruszać zarówno po torach kolejowych, jak i tramwajowych" - tłumaczył prezydent.

Zdaniem Dutkiewicza poprawa rozwiązań komunikacyjnych jest jednym z warunków powstania dwóch kolejnych centrów w stolicy Dolnego Śląska. Pierwszym z nich będzie strefa wokół Hali Stulecia, drugim zaś obszar wokół stadionu budowanego na ME 2012. Poszerzony również będzie obszar centrum wokół Rynku.

Przy Hali Stulecia powstaje Centrum Kongresowe, którego otwarcie zaplanowano na wrzesień. Rewitalizowany będzie tam również Park Szczytnicki i rozbudowywane wrocławskie ZOO, gdzie ma powstać oceanarium. "Strefa przy Hali Stulecia będzie centrum wolnego czas i rekreacji" - mówił Dutkiewicz.

Sukcesywnie poszerzany ma być również obszar dotychczasowego centrum wokół Rynku. Tu docelowo strefa przeznaczona wyłącznie dla pieszych i ruchu rowerowego ma obejmować obszar od Fosy Miejskiej do rzeki Odry. W przyszłym roku ma się rozpocząć remont ul. Kuźniczej, która będzie całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Kontynuowane są inwestycje przy Dzielnicy Czterech Świątyń. Tu największą inwestycją jest powstające na pl. Wolności Narodowe Forum Muzyki, którego budowa ma się zakończyć w 2013 r. Ten obszar również będzie sukcesywnie zamykany dla samochodów.

Trzecim centrum w stolicy Dolnego Śląska stanie się obszar wokół stadionu budowanego na Euro 2012 na Maślicach. "Tu sytuacja jest dość prosta. Centrum będzie obejmowało stadion i centrum handlowe, które przy nim powstanie, ale również budynki Wrocławskiego Centrum Badań oraz projekt o charakterze użytkowo-wystawienniczym, który powstanie po 2012 r. naprzeciwko stadionu" - mówił Dutkiewicz. (PAP)

pdo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)