Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wnioski CBA po kontroli w sprawie aquaparku

0
Podziel się:

W trakcie budowy wrocławskiego aquaparku -
według ustaleń Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) - doszło
m.in. do niezabezpieczenia interesów Gminy Wrocław, naruszenia
zasad dobrego gospodarowania i w konsekwencji działania na szkodę
gminy.

*W trakcie budowy wrocławskiego aquaparku - według ustaleń Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) - doszło m.in. do niezabezpieczenia interesów Gminy Wrocław, naruszenia zasad dobrego gospodarowania i w konsekwencji działania na szkodę gminy. *

Miasto nie zgadza się z zarzutami i zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Chodzi o kontrolę, jaką CBA prowadziło w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami przy procedurze zawiązania spółki Wrocławski Park Wodny oraz wyborze partnera - InterSPA - do tej spółki. CBA ujawniło treść wystąpienia pokontrolnego.

Jak poinformował PAP w piątek Piotr Kaczorek z CBA, ustalenia kontrolerów wskazują, że Urząd Miejski Wrocławia "poprzez niedopełnienie obowiązku działania na podstawie przepisów prawa nie zabezpieczył interesów Gminy Wrocław".

"Funkcjonariusze CBA ujawnili szereg nieprawidłowości i uchybień w trakcie dokonywania wyboru partnera do realizacji aquaparku, które dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień, naruszenia zasad dobrego gospodarowania finansami publicznymi i w konsekwencji działanie na szkodę Gminy Wrocław. Także zlecenie doradztwa w firmie zewnętrznej i powielanie pracy już wykonanej przez pracowników Urzędu Miejskiego Wrocławia, przyczyniło się do nieracjonalnego wydania publicznych pieniędzy" - napisano w komunikacie CBA.

Według kontrolerów Biura odpowiedzialność za niekorzystne decyzje ponosi koordynator projektu aquaparku, Rafał Guzowski.

CBA przekazało już wystąpienie pokontrolne do prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza i do przewodniczącej Rady Miejskiej Barbary Zdrojewskiej. Biuro wystąpiło w nim m.in. o rozważenie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec koordynatora projektu aquapark, dokonanie krytycznego przeglądu umów zawartych z zewnętrznymi firmami w zakresie doradztwa i obsługi prawnej.

Tymczasem władze miasta od początku nie zgadzają się z ustaleniami CBA. "Nie zgadzamy się z raportem CBA, jest on naszym zdaniem nierzetelny. Dlatego, jak zapowiadaliśmy, wystąpimy do sądu przeciw CBA. W konsekwencji, nie zgadzamy się też z wystąpieniem pokontrolnym" - powiedział PAP w piątek rzecznik prasowy wrocławskiego Urzędu Miasta Marcin Garcarz.

Zdaniem Garcarza należy zauważyć też, że wystąpienie pokontrolne jest "utrzymane w zupełnie innym tonie niż protokół, ponieważ zalecenia zaczynają się od słów +rozważyć+, czy +dołożyć staranności+". Garcarz dodał, że miasto nie zgadza się też z oceną pracy Guzowskiego, a w tej chwili przygotowywana jest odpowiedź do CBA.

Protokół kontroli wraz z innymi materiałami i ustaleniami funkcjonariuszy CBA dotyczącymi realizacji projektu "Aquapark" trafiły do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Prokurator Ewa Owsik-Liber powiedziała PAP w piątek, że Prokuratura Okręgowa przejęła sprawę od Prokuratury Rejonowej Wrocław Stare Miasto, która prowadziła ją wcześniej. Owsik-Liber dodała, że dotąd, w związku z tą sprawą, nikomu nie zostały postawione żadne zarzuty.(PAP)

iwe/ bno/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)