Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Współczesny antyk na festiwalu "Świat miejscem prawdy"

0
Podziel się:

"Ajaks, szaleństwo" w reż. Theodorosa Terzopoulosa oraz "Elektra" w reż.
Tadashiego Suzuki to dwie współczesne realizacje dramatów antycznych, które można zobaczyć na
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu. Festiwal, który w ramach
Roku Grotowskiego organizuje Instytut im. Jerzego Grotowskiego, potrwa do 30 czerwca.

"Ajaks, szaleństwo" w reż. Theodorosa Terzopoulosa oraz "Elektra" w reż. Tadashiego Suzuki to dwie współczesne realizacje dramatów antycznych, które można zobaczyć na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu. Festiwal, który w ramach Roku Grotowskiego organizuje Instytut im. Jerzego Grotowskiego, potrwa do 30 czerwca.

"Ajaks, szaleństwo" to spektakl osnuty na najstarszej z siedmiu zachowanych tragedii Sofoklesa. Tematyka sztuki oscyluje wokół zdrady, gniewu i obłędu oraz ich efektów: wyrzutów sumienia i samobójstwa.

"Aktorzy w spektaklu Terzopoulosa perfekcyjnie panują nad ciałem i głosem, a prastary dramat zyskuje nowe, bliskie dzisiejszym widzom sensy" - powiedziała Anna Pupin z biura prasowego Roku Grotowskiego.

Podczas festiwalu widzowie będą mogli również obejrzeć "Elektrę" Eurypidesa w adaptacji japońskiego reżysera Tadashiego Suzuki. Reżyser scenerią sztuki uczynił szpital psychiatryczny. Tkwi w nim chora z nienawiści Elektra, która pragnie zemsty nad matką - sprawczynią jej cierpienia.

"Niekonwencjonalna oprawa sceniczna, precyzyjna choreografia, sceny zbiorowe o wielkiej sile rażenia - to atuty tego przedstawienia" - podkreśliła Pupin.

W poniedziałek i wtorek uczestnicy festiwalu mogą obejrzeć spektakl "Ajaks, szaleństwo", a przedstawienie "Elektra" zostanie pokazane 26, 27 i 28 czerwca. Oba spektakle zostaną pokazane na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Theodoros Terzopoulos urodził się w wiosce Makriyalos w północnej Grecji, gdzie, jak głosi legenda, przyszedł na świat Eurypides. Reżyser specjalizuje się w realizacjach dramatu antycznego. W 1982 r. założył Teatr Attis w Atenach (1982), który stał się jednym z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych w Grecji. Jest twórcą idei Światowej Olimpiady Teatralnej i jej wielokrotnym dyrektorem artystycznym. Od 1993 r. przewodniczy Międzynarodowemu Komitetowi Olimpiady Teatralnej. W 2008 r. koordynował także prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Tadashi Suzuki urodził się w 1939 r. w Shimizu w Japonii. W 1966 r. założył w Tokio Mały Teatr Waseda - czołowy zespół japońskiej awangardy teatralnej lat sześćdziesiątych. W 1976 r. przeniósł się do górskiej wioski Toga i przekształcił swój zespół w 1984 r. w Suzuki Company of Toga (SCOT). Od 1982 r. organizuje rokrocznie latem międzynarodowy festiwal teatralny w Toga. Suzuki stworzył oryginalną metodę treningu aktorskiego, której nauczał w wielu miejscach na świecie, m.in. w Julliard School w Nowym Jorku i Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. (PAP)

pdo/ umw/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)