Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wybito dukata wrocławskiego

0
Podziel się:

Pałac Królewski we Wrocławiu oraz herb miasta znalazły się na
rewersie i awersie dukata wrocławskiego, którego kilkadziesiąt
tysięcy sztuk w najbliższych dniach trafi do rąk mieszkańców i
turystów odwiedzających miasto. 30 tys. dukatów na zlecenie
miasta wybiła Mennica Polska.

Pałac Królewski we Wrocławiu oraz herb miasta znalazły się na rewersie i awersie dukata wrocławskiego, którego kilkadziesiąt tysięcy sztuk w najbliższych dniach trafi do rąk mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. 30 tys. dukatów na zlecenie miasta wybiła Mennica Polska.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor ds. handlu krajowego Mennicy Polskiej Barbara Jaroszek, dukat wrocławski o nominale 7, poza funkcją promocyjną miasta spełnia również rolę bonu płatniczego.

"Można go wymienić na towary i usługi o wartości 7 zł w wyznaczonych punktach miasta" - powiedziała Jaroszek. Funkcję bonu towarowego dukat będzie spełniać do 31 sierpnia 2009 r. po tym czasie zachowa wartość kolekcjonerską.

"Już teraz kolekcjonerzy oceniają jego wartość na ok. 12 zł, a z doświadczenia wiemy, że wraz z upływem czasu ta wartość dynamicznie rośnie" - podkreśliła dyrektor.

Dukaty od 1 lipca będzie można nabyć m.in. w oddziałach Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, a wymienić na usługi i towary w ponad 20 sklepach i lokalach usługowych. Dukaty będą również wydawane w postaci reszty.

Dukat ma średnicę 27 mm i jest wykonany z bimetalu - rdzeń z miedzioniklu, zaś pierścień z mosiądzu. Poza monetami obiegowymi, Mennica Polska wybiła także 1000 szt. dukatów kolekcjonerskich. Są to monety o nominale 70 dukatów i zostały wykonane z oksydowanego srebra. Nie wiadomo jeszcze ile będą kosztować.

Dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu dr Maciej Łagiewski, przypomniał, że Wrocław ma bogatą tradycję w biciu monet. "W mieście zaczęto bić monetę już za czasów Bolesław Chrobrego, aczkolwiek była to moneta używana w obiegu na terenie całego kraju" - mówił Łagiewski.

W 1360 r. Wrocław uzyskał od Karola IV przywilej posiadania własnej mennicy i bicia monety na potrzeby miasta. Jednakże w pełni wartościowa moneta wrocławska - złoty dukat, pojawiła się dopiero w czasach rozkwitu miasta w XVI w. Bito wówczas zarówno monety obiegowe, jak i okolicznościowe. Ostatecznie wrocławska mennica została zamknięta w 1630 r.

W czasach współczesnych trzy wrocławskie monety okolicznościowe wypuszczono m.in. z okazji millennium w 2000 r. "Były to monety przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela, który trzyma herb miasta oraz Ratusz" - mówił Łagiewski.

Dyrektor zwrócił uwagę, że pomysł na wizerunek widniejący na dukacie wrocławskim narodził się jesienią 2008 r. Moneta miała uświetnić otwarcie Pałacu Królewskiego. "Tym samy chcemy wpisać nowy obiekt, do grona reprezentatywnych dla Wrocławia budowli" - powiedział dyrektor.

Pałac Królewski to barokowo-klasycystyczna rezydencja z początków XVIII w. Po renowacji, która zakończyła się w 2008 r. w całości jest przystosowana do celów muzealnych. Oprócz tego jest to miejsce rodzinnego wypoczynku, gdzie po obejrzeniu wystawy można odpocząć w stylowej kawiarence i pospacerować w zrekonstruowanym barokowym ogrodzie. Obecnie jest to najważniejszy punkt wystawienniczy Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Dotychczas Mennica Polska przygotowała dukaty lokalne dla ponad 100 polskich miast, gmin i powiatów. Podobnie jak Dukat Wrocławski mają one funkcję bonu towarowego, co oznacza, że w czasie emisji można wymieniać je na towary i usługi. Po zakończeniu emisji stają się cennym walorem kolekcjonerskim. (PAP)

pdo/ umw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)