Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego

0
Podziel się

Kilkadziesiąt zdjęć autorstwa nestora polskiej fotografii 97-letniego
Stefana Arczyńskiego można od środy oglądać na wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek
Romański" we Wrocławiu.

bDmGHsMl

Kilkadziesiąt zdjęć autorstwa nestora polskiej fotografii 97-letniego Stefana Arczyńskiego można od środy oglądać na wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu.

Na ekspozycji zatytułowanej "Chiny" można zobaczyć fotografie wykonane podczas podróży od Państwa Środka, którą Arczyński odbył w 1959 r. "Artysta na swoich fotografiach uwiecznił tętniące życiem ulice wielkich miast, ludzi zajętych codzienną pracą. W centrum jego zainteresowania był człowiek, ale z dużą uwagą fotografował także detale architektoniczne i naturę. Niezależnie od tego co było tematem fotografii, za każdym razem uderza dokładnie wycyzelowany kadr oraz doskonałość techniczna prezentowanych prac" - powiedział Jan Bortkiewicz kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański".

Wystawę otwarto w dniu 97. urodzin artysty. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.

bDmGHsMn

Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.

W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.

Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć, które były pokazywane na licznych wystawa i publikowane w dziesiątkach albumów.

Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.(PAP)

bDmGHsMt

pdo/ abe/

bDmGHsMO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)