Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa poświęcona Andrzejowi Przewoźnikowi

0
Podziel się:

Wystawę poświęconą pamięci Andrzeja Przewoźnika, wieloletniego sekretarza
Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, można od środy oglądać w Kościele Garnizonowym św. Elżbiety
we Wrocławiu.

Wystawę poświęconą pamięci Andrzeja Przewoźnika, wieloletniego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, można od środy oglądać w Kościele Garnizonowym św. Elżbiety we Wrocławiu.

Ekspozycja zatytułowana "W naszej pamięci/Emlekeinkben. Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń" została przygotowana z inicjatywy węgierskiego Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości. Była pokazywana w 2011 r. w budapesztańskim Domu Terroru. Przewoźnika łączyły bliskie relacje z Węgrami, był znawcą ich historii i kultury. Odznaczony był Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej.

Do tej pory wystawa była prezentowana również w Warszawie, Białymstoku i Gdańsku. Organizatorem wrocławskiej odsłony wydarzenia są Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety.

Jak powiedział PAP rzecznik wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny, na ekspozycji można zobaczyć m.in fotografie polskich cmentarzy wojennych, którymi zajmował się Przewoźnik jako sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "Na ekspozycji znalazło się też wiele osobistych pamiątek oraz przedmiotów związanych z katastrofą smoleńską, w której zginął Andrzej Przewoźnik" - powiedział Woźny.

We Wrocławiu wystawę można oglądać do końca lipca. Na finisaż ekspozycji zaplanowano debatę poświęconą polskiej polityce pamięci.

Andrzej Przewoźnik od września 1992 r. sprawował funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jego największą zasługą było wyjednanie zgody Rosji i innych państw poradzieckich na utworzenie na ich terenie Polskich Cmentarzy Wojennych - w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Koordynował też i organizował renowację Cmentarza Orląt we Lwowie i wielu innych miejsc pochówków Polaków na świecie.

Przewoźnik był również członkiem Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Wojska Polskiego oraz członkiem Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był autorem wielu publikacji i artykułów o charakterze naukowym oraz redaktorem naczelnym historycznego czasopisma "Niepodległość". Wspólnie z prof. Adamem Strzemboszem w 1999 roku napisał książkę "Generał Nil" o gen. Auguście Emilu Fieldorfie.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)