Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wytwórnia Filmów Fabularnych państwową instytucją kultury

0
Podziel się:

Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych decyzją ministra kultury i
dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego została w środę przekształcona w państwową instytucję
kultury - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).

Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego została w środę przekształcona w państwową instytucję kultury - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).

Jak powiedział w środę w rozmowie z PAP dyrektor Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (WWFF) Robert Gawłowski, do tej pory WWFF była instytucją filmową, co oznacza, że nie miała stałego budżetu i mogła jedynie aplikować o kwoty w ramach realizowanych projektów.

"Po przekształceniu w państwową instytucję kultury Centrum Technologii Audiowizualnych, będziemy operować stałym budżetem, który m.in. pokryje wydatki administracyjne" - tłumaczył Gawłowski. Pieniądze będą pochodzić z resortu kultury. Gawłowski szacuje, że roczny budżet związany z administracją instytucji powinien oscylować wokół 3 mln zł.

CeTA ma prowadzić działalność edukacyjną polegającą na szkoleniu filmowców w posługiwaniu się nowymi technologiami. Od 2010 r. we wrocławskiej wytwórni prowadzone są prace nad powołaniem ośrodka badawczo-twórczego w dziedzinie multimediów - Wrocławskiego Studia Technologii Wizualnych. Dyrektorem programowym powstającego ośrodka jest polski laureat Oskara Zbigniew Rybczyński. Ośrodek, który zostanie otwarty w 2012 r., ma być unikatowy w skali światowej. Będzie to placówka oświatowa oraz badawczo-twórcza w dziedzinie multimediów. Ma się specjalizować w produkcji filmowych efektów specjalnych, które będą powstawać przy wykorzystaniu najnowszych komputerowych technik realizacji obrazów wielowarstwowych CGI oraz 3D.

CeTA prowadzi i będzie kontynuować współpracę z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej, przede wszystkim informatykami oraz z grafikami z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Gawłowski podkreśla, że edukacja w CeTA będzie przebiegać podczas realizacji konkretnych projektów wizualnych. "Będziemy produkować przede wszystkim efekty specjalne do filmów" - mówił.

WWFF powstała 29 marca 1952 r. w części budynków przy Hali Stulecia. Początkowo funkcjonowała jako filia wytwórni łódzkiej, jednak po uchwale Rady Ministrów z dniem 1 stycznia 1954 r. stała się samodzielną instytucją.

Pierwszym filmem wyprodukowanym w WWFF był obraz Marii Kaniewskiej "Niedaleko Warszawy". W wytwórni powstawały dzieła m.in. Andrzeja Wajdy - "Pokolenie" czy Popiół i diament", Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie", Wojciecha Hasa - "Rękopis znaleziony w Saragossie", Tadeusza Konwickiego "Salto", a w 2007 r. "Nightwatching" Petera Greenawaya.

Przez ponad 55 lat w wytwórni wyprodukowano 426 filmów, co daje 25 proc. wszystkich filmów nakręconych w Polsce po II wojnie światowej. (PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)