Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocławski adwokat podejrzany o korupcję aresztowany

0
Podziel się

(dochodzi inf. o aresztowaniu adwokata i szczegóły zarzutów)

bDBsPDDp

(dochodzi inf. o aresztowaniu adwokata i szczegóły zarzutów)

6.3.Lublin (PAP) - Adwokat Piotr J. z Wrocławia, podejrzany o wręczenie łapówki prokuratorowi i oszustwo, został w piątek aresztowany na dwa miesiące.

"Sąd Rejonowy w Lublinie przychylił się do wniosku prokuratora o aresztowanie podejrzanego" - poinformował PAP Andrzej Markowski, naczelnik lubelskiej delegatury Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

bDBsPDDr

Markowski powiedział, że Piotrowi J. postawiono dwa zarzuty. Jeden dotyczy wręczenia w 2003 r. korzyści majątkowej w postaci dwóch butelek alkoholu "osobie pełniącej wówczas funkcję prokuratora Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu" w zamian za "przychylność". Drugi zarzut to oszustwo, którego adwokat miał się dopuścić na przełomie lat 1998-99. Według ustaleń prokuratury Piotr J. przywłaszczył sobie pieniądze, które wziął od ustalonej osoby i miał przekazać innemu prokuratorowi w celu "załatwienia" sprawy.

Markowski nie chciał ujawniać innych szczegółów zarzutów. Zaznaczył tylko, że "tłem sprawy są toczące się wówczas postępowania karne". Podejrzanemu adwokatowi grozi do 8 lat więzienia.

Zatrzymanie Piotra J. ma związek z prowadzonym od wielu miesięcy śledztwem dotyczącym korupcji wśród przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości we Wrocławiu.

Zarzuty korupcyjne postawiono już m.in. trzem adwokatom - Wojciechowi K., Pawłowi W. i Zbysławowi Ś. Lubelska Prokuratura Apelacyjna (która prowadziła to śledztwo przed utworzeniem delegatur Prokuratury Krajowej) informowała wówczas, że adwokaci powołując się na wpływy wśród prokuratorów i sędziów, mieli podejmować się "załatwienia" korzystnych decyzji dla osób, które w sprawach prowadzonych przez dolnośląskich prokuratorów występowały w charakterze podejrzanych, oskarżonych lub skazanych. Nie zawsze byli to ich klienci.

bDBsPDDx

W styczniu ub. roku o korupcję, ujawnianie informacji ze śledztw i utrudnianie ich prowadzenia oskarżony został prokurator z wrocławskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Sz. Postawiono mu łącznie 14 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych. Zbigniew Sz. w latach 2003-2005 miał otrzymać 44 tys. zł łapówek i żądać dalszych 55 tys. zł.

Ponadto w 1998 r. miało dojść do kontaktu seksualnego prokuratora z osobą, która miała status podejrzanej w jednej ze spraw prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Zbigniew Sz. jest aresztowany. Jego proces toczy się przed sądem okręgowym w Poznaniu. (PAP)

ren/ itm/ mow/

bDBsPDDS
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)