Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocławski Teatr ZAR na obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru w Paryżu

0
Podziel się:

Pieśni z tryptyku "Ewangelie Dzieciństwa" w wykonaniu wrocławskiego Teatru
ZAR uświetnią obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, które odbędą się w czwartek w siedzibie UNESCO
w Paryżu.

Pieśni z tryptyku "Ewangelie Dzieciństwa" w wykonaniu wrocławskiego Teatru ZAR uświetnią obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, które odbędą się w czwartek w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

Artyści z Wrocławia wystąpią na specjalnie przygotowanym na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru koncercie "Chants of Christian East". W jego trakcie zaprezentują pieśni z tryptyku "Ewangelie Dzieciństwa", które zostały zebrane i opracowane przez zespół podczas wypraw badawczych i osobistych poszukiwań artystów. Pieśni wywodzą się z różnych tradycji wokalnych - od gruzińskich śpiewów liturgicznych po muzykę ormiańską czy mszę korsykańską.

Jak podkreślił Jarosław Fret, lider grupy teatralnej oraz dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, koncert przygotowany przez Teatr ZAR idealnie uzupełnia program 50. Międzynarodowego Dnia Teatru, który w tym roku skupia się na kulturowej różnorodności teatru i jego korzeni.

Oprócz Teatru ZAR w Paryżu zostanie pokazany m.in. monodram brytyjskiego aktora Juliana Sandsa "Celebration of Harold Pinter" w reżyserii Johna Malkovicha oraz nominowanej przez UNESCO do tytułu "Artysta dla pokoju" - Guili Clary Kessous.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. przez Międzynarodowy Instytut Teatralny (International Theatre Institute)na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Tradycyjnie, podczas obchodów w siedzibie UNESCO, wygłaszane jest orędzie, które przygotowuje znana osobistość świata teatru. To przesłanie dotyczące kondycji sztuki dramatycznej oraz sytuacji politycznej na świecie. Orędzie jest tłumaczone na ponad 20 języków. W tym roku przesłanie przygotował amerykański reżyser i aktor John Malkovich.

W ramach obchodów organizowane są również sympozja, na który twórcy teatralni dyskutują na temat kondycji tej dziedziny sztuki.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)