Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ rozpoczęło przebudowę budynków

0
Podziel się:

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynków w
Kampusie Pracze. To kolejny etap realizacji założeń projektu "Dolnośląskie Centrum Materiałów i
Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+" współfinansowanego przez Unię Europejską.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynków w Kampusie Pracze. To kolejny etap realizacji założeń projektu "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+" współfinansowanego przez Unię Europejską.

Jak poinformowała PAP Alicja Kliber z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w środę został podpisany kontrakt na wykonanie robót budowlanych, obejmujący przebudowę i rozbudowę budynku nr 7 oraz przebudowę budynku nr 9. Koszt inwestycji to ponad 108 mln zł. Dzięki inwestycji, zostanie oddanych do użytku ok. 8800 m kw. powierzchni (w tym 3300 mkw. w budynku 7 i 5500 m kw. w budynku 9).

"Projekt zakłada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego o łącznej pow. ponad 23,5 tys. mkw., powstałych na bazie trzech zrewitalizowanych budynków oraz jednego całkowicie nowo wybudowanego, zawierających ponad 60 interdyscyplinarnych laboratoriów" - mówiła Kliber.

Dodała, że zakres zadań obejmuje zagospodarowanie i uzbrojenie terenu, przebudowę i rozbudowę budynków 7 i 9, wykonanie robót budowlanych, włącznie z projektem montażu urządzeń laboratoryjnych. Przebudowane budynki mają zostać oddane do użytku na początku sierpnia 2013 r.

Obiekty dysponować będą przestrzeniami laboratoryjnymi, wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt badawczy. Budynek 7 zostanie podzielony na dwie niezależne strefy Bio i Nano.

"Powstanie zespół laboratoriów do badań materiałów wykorzystywanych do magazynowania energii m.in. ogniw paliwowych, laboratorium nanomateriałów funkcjonalnych, a także laboratorium badań wytrzymałości materiałów, gdzie testowane będą własności mechaniczne wytworzonych materiałów oraz laboratorium reologii (odkształceń) i przetwórstwa polimerów w skali półtechnicznej" - mówiła Kliber.

Dodała, że z kolei po stronie biotechnologicznej powstanie laboratorium suchych form leków, laboratorium hodowli fagów (rodzaju wirusów - przyp. PAP), a także laboratorium nośników leków, zajmujące się badaniem nowych substancji przenoszących czynniki aktywne w głąb tkanek i komórek.

Natomiast budynek 9 - według Kliber - dysponować będzie nowoczesnymi i elastycznymi pracowniami cytometrii przepływowej oraz obrazowania komórkowego, mikroskopii konfokalnej i elektronowej, histologii, analizy DNA, RNA i białek, dostosowane zarówno do wielopróbkowych badań dla zewnętrznych zleceniodawców (np. firm farmaceutycznych), jak i do badań naukowych dla indywidualnych grup badawczych.

"W interdyscyplinarnych laboratoriach prowadzone będą badania w zakresie biochemii, biologii komórki (w tym komórek macierzystych i nowotworowych) na poziomie makro- i mikromolekularnym (tkanek, komórek, cząsteczek, oddziaływań między cząsteczkami). Znajdą tam również miejsce specjalistyczne hodowle komórek, w tym linii komórkowych wyprowadzonych z tkanek pobranych od pacjentów, hodowle różnego rodzaju szczepów bakterii, hodowle wirusów w tym fagów" - mówiła Kliber. Oba budynki wyposażone zostaną w bogate zaplecze techniczne i wspomagające.

Rozpoczęta budowa jest ostatnim etapem, realizowanym przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+, tworzenia interdyscyplinarnego ośrodka i obszaru spotkań świata nauki, biznesu i administracji na Praczach Odrzańskich, gdzie ma powstać nowego centrum naukowo-badawczego. (PAP)

umw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)