Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

0
Podziel się:

We wtorek w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się
inauguracja roku akademickiego 2013/2014, w której uczestniczyło 9 publicznych uczelni z Wrocławia.
Wcześniej Politechnika Wrocławska zorganizowała osobno własną uroczystość.

We wtorek w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się inauguracja roku akademickiego 2013/2014, w której uczestniczyło 9 publicznych uczelni z Wrocławia. Wcześniej Politechnika Wrocławska zorganizowała osobno własną uroczystość.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Nałęcz mówiła o tym, jak wielkie znaczenie dla rozwoju ma współpraca pomiędzy uczelniami oraz łączenie sił badawczych w nauce. "To nie małe uczelnie, które mają po kilku wybitnych naukowców, odnoszą obecnie sukcesy, ale mają je duże ośrodki, współpracujące ze sobą na wielu płaszczyznach" - powiedziała Nałęcz.

Wiceminister podkreśliła, jak istotna jest też współpraca wyższych uczelni z podmiotami gospodarczymi. "W takiej współpracy jest też odpowiedź na pytania o dofinansowanie ośrodków naukowych, bo przecież takiego dofinansowania uczelnie muszą szukać" - powiedziała Nałęcz.

Gościem inauguracji był też sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, który odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego do wrocławskiego środowiska akademickiego.

Minister w imieniu prezydenta odznaczył też krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski dwóch pracowników wrocławskich uczelni - Jerzego Webera (Uniwersytet Przyrodniczy) oraz Kazimierza Witkowskiego (Akademia Wychowania Fizycznego).

Gospodarzem połączonej inauguracji był rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz, który w swoim wystąpieniu mówił o sukcesach wszystkich wrocławskich szkół wyższych oraz o dobrej współpracy z samorządami Wrocławia i Dolnego Śląska.

"Na wrocławskich uczelniach studiuje ponad 2100 studentów zagranicznych. Na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Medycznym jest ich najwięcej, bo na każdej z tych uczelni jest ich ponad 700. Potrzebna jest jeszcze większa promocja naszego szkolnictwa za granicą, by wobec pogłębiającego się niżu demograficznego przyciągać na nasze uczelnie studentów z innych krajów" - powiedział prof. Kołacz, który obecnie pełni kadencyjną funkcję przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry.

Wykład inauguracyjny wygłosił kardiolog z Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski.

Gośćmi połączonej inauguracji wrocławskich uczelni byli parlamentarzyści, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która odczytała list wicepremiera Janusza Piechocińskiego, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny i kard. Henryk Gulbinowicz.

Po ceremonii w Auli Leopoldyńskiej rektorzy i zaproszeni goście przeszli na rynek, gdzie odśpiewano uroczyste Gaudeamus.

W połączonej inauguracji uczestniczyły: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego - wydział zamiejscowy we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Na wszystkich wrocławskich uczelniach publicznych studiuje ponad 100 tysięcy osób i pracuje ponad 7300 naukowców.

Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki, w tym roku akademickim na tej uczelni podjęło naukę 8 tysięcy osób w ramach pierwszego roku studiów stacjonarnych.

Uniwersytet Przyrodniczy przyjął 3100 nowych studentów, a sporym zainteresowaniem cieszył się nowy kierunek na studiach stacjonarnych: żywienie człowieka.

Najwięcej studentów ma Politechnika Wrocławska, w której uczy się 35 tysięcy osób. (PAP)

ros/ ula/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)