Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wróg numer jeden" i "Poradnik pozytywnego myślenia" wchodzą do kin

0
Podziel się:

Kolejne filmy walczące o tegoroczne Oscary, nominowany do pięciu statuetek
"Wróg numer jeden", czyli historia poszukiwań Osamy bin Ladena w reż. Kathryn Bigelow, i "Poradnik
pozytywnego myślenia" Davida O. Russella z ośmioma nominacjami wchodzą w piątek do kin w Polsce.

Kolejne filmy walczące o tegoroczne Oscary, nominowany do pięciu statuetek "Wróg numer jeden", czyli historia poszukiwań Osamy bin Ladena w reż. Kathryn Bigelow, i "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella z ośmioma nominacjami wchodzą w piątek do kin w Polsce.

Amerykanka Kathryn Bigelow - pierwsza w historii kobieta, która dostała Oscara za reżyserię - to autorka nagrodzonego sześcioma złotymi statuetkami dramatu wojennego "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008) o amerykańskich żołnierzach w Iraku.

"Wróg numer jeden" (2012, tytuł oryg.: "Zero Dark Thirty"), poświęcony operacji mającej na celu schwytanie Osamy Bin Ladena, jest kolejnym efektem współpracy reżyserki z dziennikarzem Markiem Boalem. Oba filmy Bigelow zrealizowała według scenariuszy napisanych przez Boala. Nowa produkcja ma szanse na nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film, scenariusz oryginalny, aktorka w roli głównej (Jessica Chastain), montaż oraz montaż dźwięku.

"Opowieść o pościgu i późniejszym schwytaniu bin Ladena stworzona została z myślą o widzu, jest więc barwna pod względem dramaturgicznym, aczkolwiek całkowicie wierna faktom. Bigelow i Boal zabierają publiczność w sam środek tajnej operacji, sprawiając, że każdy będzie mógł odczuć na własnej skórze napięcie związane z pojawiającymi się informacjami wywiadowczymi oraz doświadczyć emocji towarzyszących atakowi na tajemniczy podziemny kompleks budynków w Pakistanie, w którym ukrywał się bin Laden" - opisują film jego producenci.

Zaznaczają, że "nie sama operacja jest najważniejsza we +Wrogu numer jeden+, lecz to, w jaki sposób doszła ona do skutku". "Poszukiwania bin Ladena wiązały się od samego początku z niezliczonymi niebezpieczeństwami, a wielu amerykańskich agentów nie doczekało zakończenia całej sprawy. Niektórzy eksperci od wywiadu twierdzili, że zadanie jest niemożliwe do wykonania, lecz grupa zdeterminowanych analityków i śledczych podjęła ogromne ryzyko, udowodniając wszystkim, że się mylili. Historia ich zmagań (...) opowiedziana zostaje w elektryzujący, realistyczny sposób" - oceniają producenci.

Tytuł oryginalny filmu Bigelow brzmi: "Zero Dark Thirty". W żargonie wojskowym oznacza to "ciemność nocy", a także godzinę 00:30, gdy agenci Navy SEALS wkroczyli na teren kompleksu budynków skrywającego bin Ladena.

Kolejne etapy poszukiwań widzowie poznawać będą, śledząc losy młodej agentki CIA, której postać - jak wyjawili filmowcy - wzorowano na prawdziwej osobie. Agentka Maya (gra ją nominowana za tę rolę do Oscara Jessica Chastain) zostaje wrzucona w sam środek polowania na bin Ladena, rozpoczynając swoją misję od przesłuchania jednego z uwięzionych członków Al-Kaidy.

Zdjęcia do "Wroga numer jeden", będącego połączeniem kina akcji i dramatu śledczego, kręcono m.in. w Indiach i Pakistanie.

Przedstawicielka polskiego dystrybutora filmu, Anna Hardasiewicz, zwróciła uwagę na polski wątek we "Wrogu numer jeden". "Akcja filmu rozgrywa się głównie w Pakistanie, ale poszukiwania bin Ladena prowadzą główną bohaterkę także do - Polski. A konkretnie do Gdańska, do tajnego więzienia CIA. (...) To właśnie tu Maya zdobywa kolejne dowody i informacje, które doprowadzą ostatecznie do odkrycia kryjówki terrorysty" - opowiadała Hardasiewicz.

W piątek do kin w Polsce trafi również "Poradnik pozytywnego myślenia" (2012, USA, tytuł oryg.: "Silver Linings Playbook"), adaptacja powieści amerykańskiego pisarza Matthew Quicka z 2008 roku. Komedię w reżyserii Davida O. Russella nominowano do tegorocznych Oscarów w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa (Jennifer Lawrence), aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper), aktor w roli drugoplanowej (Robert De Niro), aktorka drugoplanowa (Jacki Weaver), scenariusz adaptowany i montaż.

Film Russella to nietypowa komedia o miłości, łamiąca schematy komedii romantycznej. Bohater, Pat Solatano (Bradley Cooper), trzydziestoparolatek, wychodzi ze szpitala po ośmiu miesiącach psychoterapii, by zamieszkać w domu swoich rodziców i zacząć wszystko od nowa, w ramach wyuczonej w szpitalu filozofii "pozytywnego myślenia".

Wysiłkom Pata, który usiłuje zapanować nad własnymi stanami emocjonalnymi, przyglądają się: pragnący pomóc, a jednocześnie przerażeni rodzice (w ich rolach Robert DeNiro i Jacki Weaver), a także policjanci, wścibscy sąsiedzi i dawni przyjaciele. Los Pata odmieni się po tym, jak pozna on intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Jennifer Lawrence), która, tak jak on, ma problemy psychiczne. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przerodzi się w niespodziewaną więź.(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)