Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WSA oddalił skargę Kopińskiej ws. "Tarczy Antykorupcyjnej"

0
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę dyrektor
Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego Grażyny Kopińskiej na decyzję premiera o
odmowie dostępu do informacji publicznej. Chodzi o informacje dotyczące zasad powołania i działania
oraz rezultatów realizacji projektu "Tarcza Antykorupcyjna".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego Grażyny Kopińskiej na decyzję premiera o odmowie dostępu do informacji publicznej. Chodzi o informacje dotyczące zasad powołania i działania oraz rezultatów realizacji projektu "Tarcza Antykorupcyjna".

Zdaniem sądu Kopińska nie wykazała swojego interesu prawnego, który należy odróżniać od "interesu faktycznego". Sąd zwrócił uwagę, że wniosek do kancelarii premiera o udostępnienie informacji dotyczących "Tarczy Antykorupcyjnej" w kwietniu ub.r. złożyli przedstawiciele sześciu organizacji skupionych w Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych (AKOP). Poza Kopińską byli to m.in. przedstawiciele Fundacji Komunikacji Społecznej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tymczasem skargę do sądu Kopińska złożyła w imieniu własnym, bez umocowania organizacji, którą reprezentowała w toku postępowania.

Sąd powołał się na art. 50 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który mówi, że uprawnionym do wniesienia skargi jest "każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym".

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił też, że kancelaria premiera popełniła w tej sprawie rażące błędy, m.in. nie sprawdziła umocowań Kopińskiej i doręczyła decyzję o odmowie wyłącznie jej, a nie wszystkim, którzy złożyli wniosek o udostępnienie informacji.

Po ogłoszeniu wyroku Kopińska powiedziała, że jest nim zaskoczona, bowiem w ustawie o dostępie do informacji publicznej nie ma zapisu, który mówiłby o tym, że osoba wnosząca o informację publiczną ma obowiązek przedstawienia swojego interesu prawnego. Jak dodała, wyrok nie odnosi się do meritum sprawy i zapowiedziała, że w związku z tym, iż sąd oddalił jej skargę ze względu na uchybienia strony rządowej, prawdopodobnie złoży w tej sprawie skargę kasacyjną.

Jak tłumaczyła dziennikarzom, wniosek o udostępnienie informacji ws. "Tarczy Antykorupcyjnej" został złożony, gdyż AKOP chciała dowiedzieć się, w jaki sposób ona działa oraz jakie są tych działań efekty. Podkreśliła, że do informacji o powołaniu tarczy AKOP podeszła pozytywnie. "Wydawało nam się, że będzie to instrument, który wreszcie idzie w dobrym kierunku, że przestaniemy łapać tych, którzy już coś zmalwersowali czy ukradli, a zabezpieczamy duże przetargi i duże prywatyzacje. Dlaczego informacja na ten temat, że podejmujemy takie pozytywne działania ma być tajna, tego nie rozumiem" - powiedziała.

"Fakt, że informacje nie są w pełni dostępne, że ciągle dokument powołujący tarczę jest dokumentem tajnym, do którego opinia publiczna nie ma dostępu, rodzi pytanie, jak sformalizowana jest ta tarcza, czy rzeczywiście ma formalne umocowania" - dodała.

Pytana o intencje premiera w tej sprawie powiedziała, że może się ich tylko domyślać. "Moje domysły idą w tym kierunku, że jest to mocno niesformalizowana struktura i zgodnego z procedurami jej powołania mogło nie być" - powiedziała. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że po wyroku, jaki zapadł w tej sprawie premier sam podejmie decyzję o odtajnieniu dokumentu powołującego "tarczę".

Z opublikowanego pod koniec października ub.r. na stronie internetowej kancelarii premiera kalendarium dotyczącego tarczy osłaniającej najważniejsze prywatyzacje i zamówienia publiczne wynika, że polecenie jej stworzenia 8 maja 2008 r. premier wydał szefom ABW, CBA i SKW podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych.

Jedenaście pytań na temat "tarczy" Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych skierowała do kancelarii premiera w kwietniu ub.r. Odpowiedzi odmówiono Koalicji na dwa z nich, ze względu na ich niejawność. Jedno z tych pytań dotyczyło udostępnienia polecenia premiera wdrażającego "tarczę", drugie - podstawy prawnej i trybu, w jakim "wyznaczeni funkcjonariusze służb specjalnych podjęli roboczą współpracę z upoważnionymi przedstawicielami wybranych ministerstw". (PAP)

mca/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)