Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"WSJ": przechwycono rozkaz z Iranu w sprawie ataków na obiekty USA w Iraku

0
Podziel się

Stany Zjednoczone przechwyciły rozkaz, w którym
przedstawiciel władz Iranu nakazywał szyickim bojownikom w Iraku, by atakowali interesy USA w
Bagdadzie w przypadku interwencji amerykańskiej w Syrii - podał w czwartek "Wall Street Journal".

bEpWaOkB

Stany Zjednoczone przechwyciły rozkaz, w którym przedstawiciel władz Iranu nakazywał szyickim bojownikom w Iraku, by atakowali interesy USA w Bagdadzie w przypadku interwencji amerykańskiej w Syrii - podał w czwartek "Wall Street Journal".

Jak relacjonuje "WSJ", instrukcje pochodziły od dowództwa formacji al-Kuds, czyli specjalnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Ich adresatem byli wspierani przez Iran radykałowie szyiccy w Iraku. Irańczycy przekazali im, by byli gotowi na użycie siły po tym, jak Stany Zjednoczone zaatakują Syrię.

Według dziennika potencjalnym celem ataków ma być m.in. amerykańska ambasada w Bagdadzie. Źródła "WSJ" nie ujawniły ocen wywiadu USA dotyczących celów ataków. Doniesień dziennika nie skomentował Departament Stanu USA ani CIA.

bEpWaOkD

Departament Stanu wydał w czwartek ostrzeżenie dla obywateli USA, by nie podejmowali, poza niezbędnymi przypadkami, podróży do Iraku. W oświadczeniu tym oceniono, że "działalność terrorystyczna i przemoc na tle religijnym utrzymuje się w wielu rejonach kraju na poziomie bez precedensu od 2008 roku".

Polityczny i wojskowy establishment Syrii wywodzi się z alawitów (odłam szyizmu) i dlatego szyici w Iraku opowiadają się w konflikcie syryjskim po stronie reżimu Baszara el-Asada. (PAP)

awl/ ap/

14521948

bEpWaOle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)