Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab w październiku spadł o 0,7 pkt do 33,5 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku br. w stosunku do
ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,7 pkt i wyniósł 33,5 pkt - poinformowały we wtorek Związek
Banków Polskich oraz Pentor.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku br. w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,7 pkt i wyniósł 33,5 pkt - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor.

"Oznacza to, że utrzymujemy w dalszym ciągu korzystną koniunkturę, którą obserwowaliśmy w miesiącu poprzednim. Wówczas znacząco poprawiły się wyniki rynku kredytowego, jak również w sposób bezprecedensowy wzrosły depozyty przedsiębiorstw. Te zmiany się utrzymały" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej ZBP Marcin Idzik z Pentora.

Jego zdaniem koniunktura bankowa może się utrzymać na obecnym poziomie do czasu korekty wskaźnika koniunktury konsumenckiej.

Podkreślił, że mimo iż w otoczeniu Polski widać niekorzystne zmiany, a komunikaty, których słuchamy mają negatywny wydźwięk, tych zmian nie widać w aktualnych wskaźnikach koniunktury. "Podstawowe wskaźniki, które wchodzą w skład agregowanego indeksu Pengab, w ponad 50 proc. badanych przez nas placówkach bankowych wykazują wzrost" - dodał.

Idzik wskazał, że na rynku depozytowym odnotowano "kosmetyczny" poziom spadków, a prognozy są bardziej optymistyczne. Jego zdaniem jest to wynikiem działań klientów indywidualnych, ich migracji między bankami. "Pojawiają się coraz korzystniejsze oferty depozytowe. Mamy klientów, swoistych poszukiwaczy ofert, w tym można upatrywać tego wyniku" - dodał.

W przypadku kredytów, spadki dotyczyły przede wszystkim kredytów konsumenckich, kredytów walutowych ogółem i kredytów złotowych dla firm. "W każdym z tych segmentów w około połowie placówek bankowych obserwujemy jednak wzrost" - poinformował.

Autorzy badania wskazali, że ogólna sytuacja ekonomiczna banków pogorszyła się; wartość wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadła w październiku o 3,7 pkt do 37,8 pkt. Poprawę odnotowano w 36 proc. placówek bankowych; pogorszenie sytuacji nastąpiło w 3 proc. placówek, a w 60 proc. oddziałów nie odnotowano zmian. Poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 46 proc. ankietowanych przedstawicieli sektora bankowego, pogorszenia 3 proc., a 51 proc. nie przewiduje zmiany.

Bankowcy przewidują, że w 2011 r. inflacja wyniesie 4,31 proc., co oznacza spadek o 0,05 pkt proc. w porównaniu z wrześniowymi ankietami. Ich zdaniem kurs dolara wobec złotego na koniec 2011 r. wyniesie 3,18, a euro 4,25. W porównaniu z oczekiwaniami z ubiegłego miesiąca oznacza to osłabienie się złotego wobec dolara o 18 groszy i wobec euro o 13 groszy.

Pentor pytał także przedstawicieli banków o ich prognozy dotyczące ryzyka bankowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prawie trzy czwarte bankowców (73 proc.) uważa, że banki w Polsce wciąż odczuwają skutki światowego kryzysu finansowego, a prawie połowa (48 proc.) spodziewa się, że w najbliższym roku ryzyko bankowe będzie rosnąć. To niemal dwa razy więcej niż w 2010 roku.

Ponadto instytut pytał banki o rozwój płatności bezgotówkowych - m.in. o to, czy ich zdaniem Polacy wolą płacić gotówką czy bezgotówkowo. Okazuje się, że 67 proc. bankowców uważa, iż Polacy wolą transakcje bezgotówkowe, a 29 proc. gotówkowe.

Prawie trzy czwarte bankowców (71 proc.) uważa, że w Polsce jest zbyt mało terminali umożliwiających płatności kartami, a co czwarty jest zdania, że sieć jest rozwinięta w dostatecznym stopniu.

Z kolei posiadaczy kart bankowych pytano o ich zwyczaje płatnicze. Z ankiety wynika, że 66 proc. (6 pkt proc. więcej niż w ub.r.) płaci kartą, gdy jest taka możliwość, ale 16 proc. nigdy nie używa kart.

Wśród przyczyn niekorzystania z kart najczęściej wymienia się przyzwyczajenie do gotówki (67 proc.), obawę przed oszustwami (62 proc.), obawę przed utratą kontroli nad wydatkami (49 proc.) i brak takiej potrzeby (24 proc.). (PAP)

mmu/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)