Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab wyniósł 17,7 pkt, co oznacza wzrost o 6,4 pkt

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje ZBP
#

# dochodzą kolejne informacje ZBP #

27.08. Warszawa (PAP) - Pengab, czyli wskaźnik koniunktury bankowej, wzrósł w sierpniu w porównaniu z lipcem o 6,4 pkt i wyniósł 17,7 pkt - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. Według ZBP na rynku kredytów nastąpiło ożywienie.

Jak powiedział Marcin Idzik z TNS Polska, wzrost wskaźnika Pengab to efekt znaczącej poprawy wskaźnika prognoz koniunktury bankowej, który wzrósł w sierpniu o 12,7 pkt do 23,8 pkt.

Idzik zwrócił również uwagę na poprawę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych dla osób indywidualnych, a także dla przedsiębiorstw, w tym głównie kredytów obrotowych. Jego zdaniem obecne oprocentowanie lokat terminowych nie zachęca konsumentów do lokowania tam nadwyżek finansowych.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ocenił ponadto, że ożywienie na rynku kredytów powinno być kontynuowane w najbliższych miesiącach. Dodał, że bankowcy prognozują też poprawę sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Z badania wynika, że wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w sierpniu 63 pkt, po wzroście o 11 pkt wobec lipca, a w porównaniu ze styczniem był wyższy o 48 pkt. Wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 36 pkt, po wzroście o 3 pkt wobec lipca; w stosunku do stycznia wzrósł natomiast o 33 pkt proc.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych wyniósł 31 pkt, po wzroście o ok. 4 pkt wobec lipca, a wskaźnik ocen osiągnął 14 pkt, co oznacza wzrost o 2 pkt miesiąc do miesiąca.

W przypadku depozytów gospodarstw domowych wskaźnik prognozy wyniósł 6 pkt, po wzroście o 9 pkt wobec lipcowego odczytu, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie osiągnął 0 pkt i jest niższy w stosunku do lipca o 6 pkt.

Z kolei wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych zanotował w sierpniu 2 pkt., co oznacza wzrost o 9 pkt w ujęciu miesięcznym. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł natomiast minus 1 pkt, czyli spadł o 3 pkt miesiąc do miesiąca.

Według badania, w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów bankowcy oczekują wzrostu liczby udzielanych kredytów inwestycyjnych i obrotowych dla przedsiębiorców. Optymistyczne prognozy dotyczą również kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych oraz lokat długoterminowych dla osób indywidualnych. Ponadto bankierzy spodziewają się spadku depozytów długoterminowych dla przedsiębiorstw. (PAP)

dol/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)