Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab wyniósł w czerwcu 6,1 pkt, co oznacza spadek o 5,2 pkt

0
Podziel się:

Pengab, czyli wskaźnik koniunktury bankowej, spadł w czerwcu w porównaniu z
majem o 5,2 pkt i wyniósł 6,1 pkt - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Związek
Banków Polskich oraz TNS Polska. Powodem jest słabnąca sytuacja na rynku depozytów.

Pengab, czyli wskaźnik koniunktury bankowej, spadł w czerwcu w porównaniu z majem o 5,2 pkt i wyniósł 6,1 pkt - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. Powodem jest słabnąca sytuacja na rynku depozytów.

Jak powiedział Marcin Idzik z TNS Polska, w czerwcu pogorszeniu uległa koniunktura na rynku depozytowym, której nie sprzyja obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. "Silna korekta dotyczy bieżących ocen oraz przewidywań poziomu depozytów złotowych terminowych osób indywidualnych. Przeważają opinie o spadku zainteresowania konsumentów produktami oszczędnościowymi. Przewidywana jest również korekta w przypadku depozytów bieżących przedsiębiorstw" - wskazał.

Z danych wynika bowiem, że w przypadku depozytów gospodarstw domowych wskaźnik prognozy wyniósł minus 8,6 pkt, po spadku o 8,7 pkt wobec majowego odczytu, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie wynosi minus 2,8 pkt i jest niższy w stosunku do maja o 7,4 pkt.

Z kolei wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych zanotował w czerwcu minus 9,1 pkt. spadając o 3,3 pkt w ujęciu miesięcznym. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł minus 2 pkt, czyli spadł ok. 2 pkt mdm.

Idzik dodał, że jeśli chodzi o rynek kredytów, to w bieżącym miesiącu sytuacja uległa poprawie. "Perspektywa dla kredytów mieszkaniowych utrzymuje się na poziomie prognoz majowych. Przewiduje się wzrost wartości kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw oraz nieznaczną korektę dynamiki kredytów konsumpcyjnych" - poinformował.

Z badania wynika, że wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w czerwcu 45,3 pkt, po spadku o 5,5 pkt wobec maja, a wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 24,2 pkt po wzroście o 1,2 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych wyniósł 23 pkt po wzroście o 1 pkt w porównaniu z majem, a wskaźnik ocen osiągnął 9,4 pkt, co oznacza wzrost o 1,4 pkt mdm.

Z badania wynika ponadto, że w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów bankowcy oczekują wzrostu liczby udzielanych kredytów inwestycyjnych i obrotowych dla przedsiębiorców. Mniej optymistyczne prognozy formułowane są w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych dla osób indywidualnych. Ponadto bankierzy oczekują mniejszego zainteresowania lokatami długoterminowymi zarówno wśród przedsiębiorców jak i klientów indywidualnych.

Eksperci wskazali też, że w perspektywie dwóch kwartałów 19 proc. badanych bankowców przewiduje poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, 10 proc. poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych a 16 proc. poprawę sytuacji ekonomicznie gospodarki kraju. Podkreślono, że w czerwcu prognozy dla tych obszarów uległy poprawie w stosunku do oczekiwań stawianych przed miesiącem.

Badanie przeprowadzono w 192 placówkach bankowych w całym kraju w dniach 7-18 czerwca. (PAP)

rbk/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)