Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej zbliżony do listopadowego

0
Podziel się:

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) w październiku
ukształtował się na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i niższym niż przed rokiem -
wynika z komunikatu GUS.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) w październiku ukształtował się na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i niższym niż przed rokiem - wynika z komunikatu GUS.

"Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem. Składniki diagnostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie nieco niższym niż we wrześniu, natomiast poziom składników prognostycznych nieznacznie wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oba wskaźniki - diagnostyczny i prognostyczny - są jednak słabsze niż przed rokiem" - napisano w komunikacie.

"W październiku na utrzymanie się wskaźnika syntetycznego na poziomie sprzed miesiąca wpłynęła jego nieznaczna poprawa w przetwórstwie przemysłowym i handlu przy jednoczesnym niewielkim pogorszeniu w usługach i budownictwie" - dodano.

Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, strefy euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług.

Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej, wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów. (PAP)

fdu/ asa/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)