Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w styczniu do 134,4 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o
przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w styczniu o 1,1 pkt i wyniósł 134,4 pkt - podał
instytut BIEC.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w styczniu o 1,1 pkt i wyniósł 134,4 pkt - podał instytut BIEC.

"Od marca ubiegłego roku wskaźnik wykazuje silną tendencję do wzrostu. Dotychczasowe obserwacje jego przebiegu przemawiają za ożywieniem gospodarki nabierającym kształtu litery +V+. Kondycja firm sektora przedsiębiorstw produkcyjnych poprawia się, tempo napływu zamówień wzrasta, stopniowo odradza się zainteresowanie kredytem konsumpcyjnym" - napisano w komentarzu.

"Jedynym czynnikiem, który może zagrozić stabilności wzrostu w najbliższej przyszłości jest pojawienie się presji inflacyjnej wcześniej niż zakładają w swych prognozach analitycy. Znaczący wzrost cen producentów, a w szczególności energii i gazu, jaki nastąpił w ostatnim czasie przy dodatniej dynamice realnych wynagrodzeń mogą spowodować wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych" - dodano.

Z raportu wynika, że w dalszym ciągu dość szybko przybywa zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

"Tempo ich napływu poprawia się od wczesnej wiosny ub. r. Rosną zamówienia realizowane zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Eksportowi polskich towarów sprzyja poprawa sytuacji gospodarczej u naszych głównych partnerów handlowych, nie przeszkadza na razie drożejący złoty. Popyt krajowy, a w szczególności spożycie indywidualne podtrzymywane jest dzięki utrzymującej się dodatniej dynamice realnych wynagrodzeń" - napisano.

"Od jesieni 2009 r. wzmożonemu napływowi zamówień towarzyszy jednoczesny wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. Oznacza to, że przedsiębiorcy odbudowują zapasy, które zostały zredukowane do niezbędnego minimum w okresie dekoniunktury. Obecne uzupełnianie zapasów w magazynach jest również istotnym elementem podtrzymującym wzrost produkcji sprzedanej przemysłu. Ta ostatnia, choć w grudniu okazała nieco poniżej oczekiwań analityków, to od maja ub. roku znajduje się w trendzie wzrostowym, zaś obserwowany w ostatnich miesiącach przyrost zamówień w sektorze przedsiębiorstw pozwala przypuszczać, że w najbliższych miesiącach tendencja ta będzie kontynuowana" - dodano.

Zdaniem autorów raportu, w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych w dalszym ciągu poprawia się wydajność pracy.

"To już trzeci miesiąc, gdy wydajność pracy jest coraz wyższa, przy stosunkowo niewielkiej redukcji zatrudnienia i dodatniej dynamice realnych wynagrodzeń. (...) Przedsiębiorcy lepiej oceniają kondycję finansową zarządzanych przez siebie firm. To również efekt wzrostu wydajności, lepszego zarządzania, ale przede wszystkim odradzania się gospodarki po silnym spowolnieniu" - napisano.

"Zdecydowanie lepsze są również oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki formułowane przez menedżerów przedsiębiorstw. Poprawiają się od drugiego kwartału ubiegłego roku" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)